PÁTEK 21. LISTOPADU

Skuteč: Lásku přej, lásku dej
Pěvecký koncert mezzosopranistky Moniky Maškové Kyselové a jejího hosta Lenky Čermákové Kosinové se uskuteční v pátek 21. listopadu od 18. hodin v Městském muzeu. Uslyšíte písně z muzikálů Monte Christo, Jesus Christ Superstar, Dracula a další. Předprodej vstupenek v TIC Skuteč, vstupné 70 Kč, www.muzeum.skutec.cz

Heřmanův Městec: Altaj
Náboženská obec Církve československé husitské v Heřmanově Městci vás srdečně zve v pátek 21.11.2014 v 19.00 do přednáškového sálu Multifunkčního centra na přednášku s dataprojekcí Petra Veselovského Altaj pěšky, na koni a na raftu panenskou přírodou Sibiře.

Chrudim: Indie mezi Váránásí a Darjeelingem
V pátek 21. listopadu bude ve Vodních zdrojích Chrudim přednášet fotoreportér Topi Pigula o své poslední cestě do Indie. Při každé cestě poznal jen zlomek z této rozmanité země a tentokrát začne svou přednášku ve Váránásí. Zde na ghátech na břehu Gangy plápolají ohně olizující lidské mrtvoly a hned vedle kvete obchod s tvrdými drogami. Strávit několik dnů v tomto městě znamená nahlédnout pod pokličku zdejšího „svatého" života. Jiný rozměr má popíjení čaje a jeho nákupy v jedné z nejproslulejších čajových oblastí světa v Dardžlingu. V okolních roklinách lze objevit divoké orchideje a sotva dva kilometry od nich se dají v turistické zóně získat padělky čehokoliv. Poznáme Indii jako nesmírně rychle se rozvíjející zemi mající na jednu stranu vlastní vesmírný výzkum a jaderné zbraně, na stranu druhou je svázána sítí zákazů kastovního systému. Čeká nás putování po památkách, do zapadlých venkovských koutů, i divoká příroda a setkání s místními lidmi. Přednáška začíná v 18:00. Vstupné je 40 Kč Předprodej zajišťuje infocentrum ve staré radnici na Resselově náměstí. Další informace a rezervace na gutzer@centrum.cz nebo 723 004 397.

Ležáky: Ležácké podvečery
Ležácké podvečery pokračují i v roce 2014 řadou zajímavých pořadů. V pátek 21. 11. 2014 od 18 hodin je na programu Křeslo pro Miroslava Bobka, ředitele ZOO Praha. Večerem provází: Jiří Vaníček, klavír Adéla Pacetti.

Chrudim: Splněný sen s Kacafírkem
Kacafírek zve všechny malé i velké na uvedení premiéry hudební pohádky pro děti „Splněný sen". Pohádku spolu se souborem vytvoří malí diváci, ke hře bude využito netradičních hudebních nástrojů. Těšit se můžete v pátek 21. listopadu od 17 hodin ve Spolkovém domě. Další představení se uskuteční v rámci akcí „Kacafírek uvádí loutkářské hosty"s vystoupením. Nese název Dětská předvánoční revue aneb Kabaret pro Mikuláše, četa a Ježíška, kteří se již nemohou dočkat termín je v pátek 28. listopadu od 17 hodin rovněž ve Spolkovém domě.

SOBOTA 22. LISTOPADU

Hlinsko: Medová výstava bude bzučet a vonět
Od 22. do 24. listopadu budou v hlineckém Multifunkčním centru Medové dny. Návštěvníci se seznámí s chovem včel, výrobou medu a včelích produktů, budou moci ochutnat a koupit med nebo medovinu od místních včelařů. K vidění bude prosklený úl se včelami, ukázky řemesel, včelí stezka. V pátek bude otevřeno od 8 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin. (lv)

Chrudim: Kateřinské posvícení
České dobrůtky – zabíjačka, klobásníky (kynuté malé vdolečky plněné kysaným vařeným zelím s uzeným masem a klobásou, sypané solí a kmínem), svařené víno, točené pivo a ochutnávka piv příchuťových. Na to vše se můžete při Kateřinském posvícení, které se koná v sobotu 22. listopadu od 9 do 12 hodin na Resselově náměstí v Chrudimi.

Jižani v Hlinsku
V sobotu 22. listopadu od 17 hodin Orel Hlinsko srdečně zve na tradiční podzimní koncert, na kterém zahraje jihočeská dechová kapela z Českých Budějovic, vítěz soutěže Zlatá křídlovka mistrovství ČR dechových hudeb 2012 Jižani.

Zaječice: Výstava obrazů Františka a Jaromíra Čermákových
Obec Zaječice a Osvětová beseda Zaječice si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů Františka a Jaromíra Čermákových, která se koná u příležitosti významného životního jubilea Františka Čermáka. Slavnostní zahájení výstavy se koná v sobotu 22. listopadu v 16.30 hod. v kulturním domě. Otevřena denně mimo pondělí vždy od 14.00 hod. do 17.00 hod. do 6. prosince. Srdečně zvou pořadatelé.

Vánoční jarmark v Holetíně
V sobotu 22. listopadu v 9-17 hod. proběhne v Kulturním centru Holetín vánoční jarmark. Na ploše zhruba 150 metrů čtverečních bude své zboží nabízet asi 40 prodejců. Těšit se můžete na vánoční dekorace, aranžmá, adventní floristiku, ozdoby, svíčky, kované výrobky. V nabídce budou medové produkty, cukroví, koření, výrobky pro zdraví a chybět nebudou ani drobné vánoční dárky v podobě bižuterie, drogerie, obrázků, oblečení apod.

Slatiňany: Posvícenská zábava
Fotbalisté SK Spartak Slatiňany pořádají v sobotu 22.11. od 20.00 hod. ve slatiňanské sokolovně tradiční „Martinskou posvícenskou taneční zábavu". K tanci i poslechu hraje hudební skupina Wječná žízeň. Předprodej vstupenek v trafice Květ.

Herálec: Mig 21 vystoupí poprvé v Herálci
 Je málo předních skupin české hudební scény, které v patnáctileté historii koncertů kulturního domu Herálec čekají na svoji premiéru. Jednou z nich je partička kolem oblíbeného herce Jiřího Macháčka. V sobotu 22. listopadu se to však změní. 
Mig 21 vydali po dlouhé pauze nové album a vyrazili na velkolepé turné. Deska je teprve čtvrtá v řadě, fanoušci na ni čekali dlouhých deset let, a navazuje na předchozí úspěšnou tvorbu. Ta přinesla hity od prvního singlu Snadné je žít, přes Malotraktorem až po Vlajky vlají. Navíc aktuálně do kin vstoupil nový Macháčkův film Pohádkář a tak snad není ani lepší doba pro první návštěvu kulturního domu u Žďáru nad Sázavou, kde se Album tour zastaví již tuto sobotu. 
Turné zatím slaví velké úspěchy a většina koncertů je vyprodaných. Migové jsou populární kromě své tvorby i díky strhující a energické show, Jiří Macháček na využívá svůj všestranný talent a každý koncert je jedna velká jízda. Nejinak tomu bude zřejmě i v Herálci. Kromě starších hitovek jistě během koncertu dojde na novinky Diskobůh, Kalhotky si sundej nebo již ověřenou píseň Chci ti říct z Macháčkova filmu Muži v naději. 
Vstup do kulturního domu Herálec 22. listopadu bude umožněn po sedmé hodině, vystoupení začne o hodinu později. Na akci jsou připraveny autobusové svozy z blízkého okolí zdarma, po koncertu nebude chybět tradiční rockotéka. (jl)

Ctětínek: Staročeská zabíjačka ve Ctětíně
Tatran Ctětín pořádá v sobotu 22. listopadu na hřišti na Ctětínku Staročeskou zabíjačku. Od 12 hodin teplý ovar, od 16 se bude prodávat prdelačka, jitrnice, maso do přinesených nádob. V neděli od 10,00 hod. tlačenka, prdelačka, jitrnice a maso.

NEDĚLE 23. LISTOPADU

Hlinsko: Medová výstava bude bzučet a vonět
Od 22. do 24. listopadu budou v hlineckém Multifunkčním centru Medové dny. Návštěvníci se seznámí s chovem včel, výrobou medu a včelích produktů, budou moci ochutnat a koupit med nebo medovinu od místních včelařů. K vidění bude prosklený úl se včelami, ukázky řemesel, včelí stezka. V pátek bude otevřeno od 8 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin. (lv)

Bítovany: Předvánoční jarmark
Obec Bítovany vás zve na předvánoční jarmark v neděli 23. listopadu od 9 do 16 hodin do sálu restaurace U Nováků. V 10 hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Bartoloměj.

Předhradí: Vánoční prodejní trhy v Předhradí
V sále restaurace v Panské zahradě se 23. listopadu od devíti do 16 hodin konají vánoční prodejní trhy. Čeká vás výstava adventních věnců, keramiky, chybět nebudou vánoční ozdoby, perníčky, svíčky, formičky, patchwork a další výrobky a dekorace připomínajících nejkrásnější svátky v roce.