PÁTEK 29. KVĚTNA

Hlinsko: Profilový pořad Sluníčko v Hlinsku
V pátek 29. května od 17 hodin se můžete těšit v divadelním sále MFC na vystoupení dětského ministudia Sluníčko určeného pro širokou veřejnost.

Dvakačovice: Noc kostelů ve Dvakačovicích
Více o Noci kostelů 2015 na Chrudimsku najdete ZDE! 

Program Noci kostelů 29. května:
16:00 20:00 kostel Dílny pro děti Krása přírody ze skla. Možnost výroby skleněných květů, pod vedením umělecké sklářky z Lužických hor paní Marcely Růžičkové
18:00 kostel Mezinárodní výstava obrazů na téma Pravdivost Soucit Snášenlivost v umění. Výstava je neobyčejně dojímavou, hlubokou a inspirující, zachycující jak vnitřní duchovní svět, tak vnější lidskou tragédii odehrávající se v dnešní Číně. Výstava se koná pod záštitou pana Davida Kilgoura, politika a bývalého státního tajemníka Kanady 
18:00 sál na faře Výstava obrazů a panenek manželé Jana a Ivan Baborákovi
19:00 20:30 kostel Koncert duchovní hudby Soubor lesní rohy Hradec Králové
21:00 23:00 sál na faře Promítání filmu Free China. Dokument a osobní svědectví o odvrácené tváři života v Číně komentář: Jakub Šmíd.

Ležáky: Ležácké podvečery
V pátek 29. května od 18 hodin bude na programu Kulhavý poutník na motivy Josefa Čapka. Účinkují Jan Vlasák a Marcel Javorček.

Skuteč: Prachy budou!
Závěrečné představení z jarního divadelního abonmá se uskuteční v pátek 29. května. Termín tohoto představení byl vzhledem k vytíženosti herců nejasný. Na vstupenkách je vytištěné datum 27. května, ale bez přesného data by nebylo možné vstupenky prodávat. Až v tomto týdnu byl termín závazně potvrzen. 
Pořadatelé děkují za pochopení a jménem svým i jménem divadla se za toto zdržení omlouvají.

SOBOTA 30. KVĚTNA

Bojanov: Biskup navštíví pouť
Školské sestry svatého Františka z Hoješína u Seče srdečně zvou na poutní slavnost Nejsvětější Trojice. Koná se v sobotu a mši svatou bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál. Program začne v 16. 30 hodin modlitbou svatého růžence, mše svatá je naplánována na 17. hodinu. V 18.15 hodin bude připraveno pro všechny pohoštění (agapé). 

Chacholice: Putováním Pohádkovým lesem
V sobotu se v okrese odehrají dětské dny. Davy lidí jako každoročně zavítají do Chacholic, kde program pod taktovkou místního hasičského sboru začne v 10. 30 hodin putováním Pohádkovým lesem. Ve dvě hodiny se na obloze objeví parašutisté, poté obecenstvu předvedou ukázku zadržení pachatele příslušníci Policie ČR. Do Chacholic zavítají i příslušníci chrudimského 43. výsadkového praporu, profesionální hasiči, šermíři a vyznavači bojových umění. V 18 hodin vystoupí zpěvák Martin Maxa a jeho hosté, ve 20 hodin se koná diskotéka pro děti. Dětský den s různými soutěžemi a atrakcemi pro nejmenší ukončí velký ohňostroj, a to ve 21. 30 hodin.

Úhrečice: Pohádkový les
Tradiční Pohádkový se v sobotu uskuteční v tábořišti u Úherčic, pořádá ho Spolek Palučiny Chrudim. Procházka začíná ve 13. 30 hodin a trvá do 17. hodiny. Občerstvení je zajištěno, na programu je i opékání buřtů a posezení u ohně do nočních hodin.

Seč: Dětský den
Dětský den pořádá v sobotu i hostinec Pod drnem v Hoješíně u Seče. Začátek je ve 13 hodin a naši nejmenší se mohou těšit na nové dětské hřiště, soutěže, malování na obličej a jízdu vláčkem pana Veselého v Hoješíně. Vstupné je zdarma.

Vítanov, Stan: Kácení máje
V sobotu 30. května odpoledne se v obcích Vítanov a Stan uskuteční tradiční slavnost Kácení máje. Mládež bude od 13 hodin procházet obcemi a zvát děvčata i další občany do průvodu a na vystoupení, která proběhnou od 15 hodin za Kulturním domem ve Stanu. V programu vystoupí děti s folklorním pásmem her a písní a mládež s tancem Česká beseda. Obě vystoupení doplnění veselá scénka. K tanci a poslechu zahraje Hlinečanka. Vstupné na akci je dobrovolné, o občerstvení je postaráno.

Hlinsko: Když kolovrátek zpívá
O víkendu 30. a 31. května do Turistického informačního centra na Betléme opět zavítá tkadlec Josef Fidler s programem Když kolovrátek zpívá, čímž zahájí letní sezonu. Kromě vyprávění o tkalcovském řemesle na Hlinecku se dozvíte, jak vzniká jeho tkaná Hlinecká šála od skaní na kolovrátku, přes přípravu osnovy až k samotnému tkaní na malém tkalcovském stavu. Tento program je předzvěstí otevření Tkalcovny na Betlémě (28.6. 2015), na jejíž podporu si budete moci zakoupit hlinecké plátno (ubrus) z nadační série za speciální cenu 300 Kč.

Hrochův Týnec: Květnové oslavy v Hrochově Týnci
V sobotu 30. května od 10:00 hodin se v areálu městského parku v rámci oslav 10. výročí otevření Pizzerie U Žíznivého Mnicha uskuteční Velké květnové oslavy & Reggae oaza festival. Čeká vás celodenní jarmark s ukázkou lidových řemesel a spousta dalšího od středověké hudby, šermířů, kejklířů, loutkového divadla a tanečnic až po reggae rastamany a hudebníky, šamany a lidové řemeslníky, zakončené ohnivou show. Vystoupí i Michal Šeps se svojí kapelou Tewahedo MoM , Orły w błocie Europy, Rastafidli Orkestra a další..

NEDĚLE 31. KVĚTNA

Studnice: Jak se dříve troubívalo
Obec Studnice vás srdečně zve v neděli 31. května od 15 hodin do kaple sv. Zdislavy na koncert žesťového kvinteta hudby br. Bohuslava Zavřela z Posázaví „5x Zavřel", jak se v Čechách a na Moravě kdysi troubívalo.

Svídnice: Dětský den
Ve Svídnici se oslava svátku dětí koná v neděli od 13 hodin, připravena je spousta her a soutěží. V 15. 30 hodin vystoupí s hudebním a tanečním pásmem žáci Základní školy Seč.

Hlinsko: Když kolovrátek zpívá
O víkendu 30. a 31. května do Turistického informačního centra na Betléme opět zavítá tkadlec Josef Fidler s programem Když kolovrátek zpívá, čímž zahájí letní sezonu. Kromě vyprávění o tkalcovském řemesle na Hlinecku se dozvíte, jak vzniká jeho tkaná Hlinecká šála od skaní na kolovrátku, přes přípravu osnovy až k samotnému tkaní na malém tkalcovském stavu. Tento program je předzvěstí otevření Tkalcovny na Betlémě (28.6. 2015), na jejíž podporu si budete moci zakoupit hlinecké plátno (ubrus) z nadační série za speciální cenu 300 Kč.