PÁTEK 14. SRPNA

Hlinsko: Léto s Rychtářem

O další ze série koncertů Léto s Rychtářem se postará populární skupina Tři Sestry v doprovodu mnoha hostů. V pátek 14. srpna se tak po roce odehraje v Hlinsku tradiční rockový večírek.

Letos již posedmé vyrazil legendární rockový cirkus jménem Tři Sestry na svoje tradiční velkolepé letní open air tour. U příležitosti 24. narozenin souboru obráží koncertní areály napříč celou republikou.

V Hlinsku se zastaví tento pátek v amfiteátru Rychtář. Půjde již o čtvrtý koncert v tomto prostoru, který si jak kapela, tak fanoušci velice oblíbili. Příjemné prostředí amfiteátru vždy nabídlo skupině výbornou koncertní atmosféru a ta se odměnila divákům strhujícím a energickým koncertem.
Návštěvníci koncertu se mohou opět těšit na stylizovaný hostinec přímo na pódiu, kde se hudebníci i přední divácké řady během produkce občerstvují svým oblíbeným pivem. Velkoplošná videoprojekce detailně přibližující dění v hostinci Na staré Kovárně samozřejmě nemůže chybět. A navíc v pauze koncertu Tří sester proběhne hudební vzpomínka na Frantu Sahulu!

Turné se tentokrát nese v duchu lehce bulvárním, jelikož se nepodařilo utajit, že Supice má buben!

Zatímco modří už vědí, kdo je otcem Tří sester, ostatní stále tápou. Možná bude během dlouhého letního turné otřesné tajemství odhaleno!
O oblíbenosti sesterských koncertů hovoří nejen historie letního turné, které např. do hlineckého amfiteátru každoročně láká tisíce fanoušků skupin. Popularitu potvrzují i halové turné a několik grandiózních koncertů v plné Tesla Aréně.

Tedy v pátek 14. srpna bude hlineckým pivovarem znít pestrá směsice písní. Osvědčené hity Tří Sester jako Kovárna, Zelená, Modlitba pro partu nebo Život je takovej obohatí novinky z posledních desek.

Milými hosty koncertu budou tradičně spřátelené soubory E!E, V.P.R. a MZH.

Vstup do areálu bude umožněn po 17:00. Koncert zahájí předkapely již v 18:00 a po deváté hodině bude pódium patřit dvouhodinovému koncertu Tří Sester.

Lístky jsou k dispozici za příjemných 230,- Kč v běžných předprodejích a v síti ticketstream, na místě bude jejich cena 280,- Kč.
Léto s Rychtářem 2009 nabídne po letošních koncertech Horkýže Slíže, Harleje, Sta Zvířat a nebo právě Tří Sester ještě jednu speciální akci. V sobotu 29. srpna se v amfiteátru odehraje hlavní hudební program Dne otevřených dveří hlineckého pivovaru s interprety jako Mig 21, Marie Rottrová nebo Hudba Praha.

SOBOTA 15. SRPNA

Miřetice: zahraje III. cenová
Big Beat v podání kapely III. cenová zazní na taneční zábavě v Miřeticích. Koná se na letním parketu TJ Tatran Miřetice v sobotu 15. srpna.

Lichnice: Den bude patřit koním
V sobotu na zřícenině hradu Lichnice bude v době od 10 až do 17 hodin předvedení koní Kinských ze stále Markovice u Chrudimi. Bude tu ukázka jízd na koních, drezura, práce a výcvik koní. Pro děti budou připraveny hry a soutěže. Návštěvníci se budou mít možnost svézt na koni.

Kraskov: V kempu se bude soutěžit v nohejbalu

V kempu Kraskov u Seče je pořádám v sobotu pro rekreanty a další příznivce nohejbalu sportovní soutěž Konibar cup. Začátek nohejbalové soutěže je v 9. hodin na hřišti v kempu. Přihlásit se můžou 3 členná družstva. Hraje se o zajímavé ceny s překvapením.

NEDĚLE 16. SRPNA

Luže: Chrám Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku
Poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chlumku je oblíbeným cílem věřících poutníků i turistů ze širokého okolí. Od 22. června 2009, kdy byla oficiálně zahájena rekonstrukce interiéru, je ale tento chrám pro veřejnost uzavřen. Dokonce byly i pravidelné nedělní mše svaté přesunuty do kostela sv. Bartoloměje v centru Luže.
Jedinečná příležitost se ale naskýtá 16. srpna 2009, kdy zde proběhne druhá chlumecká pouť - tentokrát "okurková". Na další otevření kostela si musíme počkat do 13. září, kdy se zde bude konat třetí chlumecká pouť.
Na stránkách www.chlumek.net je k nahlédnutí podrobný popis oprav. I vy můžete přispět libovolnou částkou na bankovní účet: 1142883309 / 0800.

PO CELÝ VÍKEND

Sraz Spartaků v Trhové Kamenici

Náměstí v Trhové Kamenici bude ve dnech 14. - 16. srpna patřit milovníkům Spartaků. Součástí bude i výstava Spartka a jeho doba, která bude zahájena v pátek a potrvá až do konce srpna. Výstava dobových technických a dokumentačních reálií u příležitosti konání srazu Spartaků (vozů Škoda 440, 445, 450) je otevřena: Út – Pá 8.30 – 11.30, 12 –16 h, So a Ne 12 – 16 h.

Veselý Kopec: Jak se dříve hospodařilo

V sobotu 15. srpna a v neděli 16. srpna budete mít jedinečnou možnost zhlédnout technické památky na Veselém Kopci v provozu. Navíc jsme pro Vás připravili ukázky tradičního způsobu zpracování zemědělských plodin (obilí, mléka, medu, lnu, ovoce). V sobotu svým vystoupením potěší dětské folklorní soubory z Horácka. V neděli můžete využít odborníků, kteří mohou poskytnou cenné rady z oblasti lidového staviteltsví a ekologického zemědělství.

Skutečské posvícení

Přijeďte do Skutče na tradiční posvícení s bohatým programem…akce probíhá ve dnech 15. - 16. srpna.

Program:
Sobota 15. srpna
Posvícenský jarmark

9.00 - 15.00
produkce skupiny SHANNON (irská lidová hudba) - pirátské souboje - pirátská pohádka vystoupení tanečnice s hadem propagační auto turistické oblasti Chrudimska - Hlinecka s projekcí stánky, pouťové atrakce, občerstvení, vstupné zdarma V 15 hodin bude slavnostně vypuštěno 720 červených balónků symbolizujících uplynulých 720 let existence města.

Fotbalová utkání
13.00 - turnaj starých gard
17.00 - mistrovské utkání Okresního přeboru mužů Skuteč x Rváčov Koncert Šeucouské muziky od 16.00 ve venkovním areálu pod lípami u kulturního klubu Skuteč Taneční zábava od 20.00 v areálu "Cvičák"
hraje skupina ARTUR, host večera Lenka Kosinová pořádá Kynologický klub Skuteč Neděle 16. srpna Fotbalová utkání 13.00 - Krajský přebor mladších a starších žáků FC Junior x Chrudim B 17.00 - Mistrovské utkání dorostu Skuteč x Bojanov

Posvícenské létání
sobota i neděle

pořádá Aeroklub Skuteč o.s.
lety pro veřejnost, letové ukázky motorových a bezmotorových letadel, seskoky parašutistů, ukázky a létání leteckých modelářů v neděli od 14 hodin produkce skupiny Kapitol Hlinsko občerstvení po celou dobu akce zajištěno.

Nasavrcké včelařské arboretum zve

Dny otevřených dveří ve včelařském arboretu a výstava "Včely pro rostliny a rostliny pro včely" probíhá od 14. do 16 srpna ve Včelařském vzdělávacím centru, Nasavrky.

Chrudim plná zážitků

V oblasti Železných hor v sobotu začíná čtvrtý podnik seriálu Rallye Cup s názvem 8. Rallye Železné hory. „Tato soutěž volně navazuje na tradici Rallye Pardubice. V posledních letech je centrem této východočeské soutěže město Chrudim. Na chrudimském Resselově náměstí se dnes od 16 hodin odehraje povinné slavnostní představení posádek. Po něm posádky zamíří do servisu v městské části Píšťovy a uloží své krasavce k nočnímu spánku. Samotné rychlostní zkoušky jsou totiž naplánovány na zítřek,“ přibližuje pořadatel Marek Šimík.

Oproti loňskému podniku se letos podařilo všechny čtyři rychlostní zkoušky zkrášlit velmi kvalitními technickými úseky. Soutěž dosáhne téměř 67 kilometrů měřených úseků při šesti rychlostních zkouškách.

V současnosti můžeme najít v seznamu přihlášených několik zajímavých údajů. Nově dorazily dvě přihlášky. Přihláška Karla Trojana s navigátorem Danem Vodičkou a s tradičním nářadím Lancer Evo IX a Petra Šimurdy, který se alespoň na jednu soutěž vrátí za volant Škody 130LA. Navigovat jej bude jeho stálý parťák – Milan Dlouhý.

„Karel Jirátko konzultoval po telefonu trať s místním stavitelem jeho Abarthu. Zaznělo přirovnání k tratím Barumky, což je pro trénink nejvýše vhodné. Josef Michl snad zvládne „finské“ Porsche 911 připravit do podoby vhodné ke startu a rád by se objevil,“ komentuje dva historické skvosty na prahu startu 8. Rallye Železné hory Marek Šimík. Mezi předjezdci zaujme Lubomír Vokál s Mitsubishi Lancer Evo IX. Kromě tříd A4 a H4 se v Chrudimi ukáží všichni vedoucí piloti tříd v rámci poháru Rallye Cup, nechybí ani další stálí účastníci tohoto ambiciózního poháru. Absentuje vedoucí muž soudobých aut (i A4) Jan Melša, kterého ovšem ze hry vyřadily zdravotní problémy.

„Naším cílem je povýšit úroveň soutěže minimálně o stupínek výše, soustředit pozornost na činnosti, které nás v minulosti potrápily. A chceme hlavně zajistit takové podmínky, aby celé startovní pole mohlo absolvovat překrásné nové úseky plynule až do cíle. Právě trať delší rychlostní zkoušky přinese svou rozmanitostí nezapomenutelné zážitky,“ říká o připravené 8. Rallye Železné hory ředitel soutěže Marek Šimík.

Další informace, včetně mapek diváckých míst, naleznete na www.rallyepardubice.cz či si je můžete pořídit při dnešním představování posádek na náměstí.

S ohledem na víkendovou rallye budou uzavřeny některé silnice na Chrudimsku - Hlinecku!

Aktuální info na
http://www.rallyepardubice.cz/

PROGRAM
Pátek 14. srpna

Chrudim – centrum města
13:00 - Muzeum loutkářských kultur (do 20 hodin)
14.00 - Dostavení závodních aut Rallye Železné hory
16:00 - Otevření paintballové střelnice a skákacího hradu (do 20 hodin)
16:00 - Představení posádek a vozů
16:00 - Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie (do 19 hodin)
18:00 - Vzlet horkovzdušných balonů

Sobota 15. srpna
Okolí Janderova a Píšťov

6:00 - Ranní vzlet horkovzdušných balonů
8:00 - Průběžný start Rallye ze servisní zóny
Okolí Chrudimi, Heřmanova Městce, Nasavrk
8:00 – 16:00 Závod rallye (dodržujte bezpečnostní opatření a sledujte závod pouze z diváckých míst!)
Chrudim – centrum města, nádraží, sportoviště
9:00 - Muzeum loutkářských kultur (do 12 hodin)
9:15 – Chrudimský atom (stadion AFK, koupaliště)
10:42 Odjezd historického vláčku do Slatiňan (z vlakového nádraží)
11:36 Odjezd historického vláčku do Rosic nad Labem (z vlakového nádraží)
Chrudim – centrum města
13:00 - Muzeum loutkářských kultur (do 20 hodin)
16:00 - Příjezd vozidel po závodu na náměstí
16:00 - Zpřístupnění věže kostela Nanebevzetí Panny Marie (do 20 hodin)
16:00 - Otevření paintballové střelnice a skákacího hradu (do 20 hodin)
18:00 - Vzlet horkovzdušných balonů
19:00 – Varhanní koncert (kostel Nanebevzetí Panny Marie)
20:00 - Vyhlášení výsledků Rallye Železné hory
21:00 - Koncert KYX ORCHESTRA
22:00 - Noční svícení horkovzdušných balonů
22:00 – Koncert skupiny Artefakt

Neděle 16. srpna
Janderov

6:00 - Ranní vzlet horkovzdušných balonů

Informační centrum Chrudim
Otevírací doba: pátek 14.srpna od 8.00 až 19.00 hodin, sobota 15. srpna 8.00 až 19.00 hodin, neděle 10.00 až 15.00 hodin
Změna programu zejména s ohledem na počasí u vzletů balonů je vyhrazena.

Nad Chrudim vzlétnou balóny
Občanské sdružení Altus ve spolupráci s chrudimským aeroklubem, balonovým zámkem Radešín a firmou Kubíček připravila pro návštěvníky akce Chrudim plná zážitků vzlety horkovzdušných balónů. „Na první vzlet se mohou diváci přijít podívat již dnes, kdy z Resselova náměstí odstartují některé posádky balónů. V sobotu budou připraveny dva vzlety a noční svícení. Ranní vzlet odstartuje v šest hodin z okolí Janderova,“ přibližuje předseda správní rady Občanského sdružení Altus Martin Benák. Odpolední program na náměstí bude taktéž od 18 hodin patřit vzletům a jako ukončení celého dne bude od 22 hodin noční svícení. Všechny vzlety jsou ovšem závislé na počasí.

Historickým vláčkem na výlet
Pardubický spolek historie železniční dopravy pořádá oslavu 60. výročí od vyrobení motoráčku M131.1133. Centrem oslav je Museum na nádraží Rosice n.L. Kromě jízd mezi Pardubicemi Rosicemi motoráček pojede také přes Chrudim do Slatiňan a zpět. „Do Slatiňan se můžete vydat 10.42 a 18.11 hodin, do Rosic nad Labem na samotnou akci v 11.36 hodin,“ přiblížil jednatel spolu Oldřich Čížek. Dále je připraven ještě drobný doprovodný program. V Museu bude probíhat malá výstava fotografií z historie motoráčku, nebude chybět ani provoz zahradní železnice LGB (za deště nelze provozovat). Ve Slatiňanech po příjezdu vlaku bude otevřena tamní expozice, kam vás pozve a dovede obsluha vlaku na krátkou prohlídku. Kromě toho byla vydána nová pohlednice a ještě něco navíc.