PO CELÝ VÍKEND

Chrudim: Jiří Křiklava - obrazy a fotografie, Jaroslav Pochop - kované plastiky
* 7.5.2010 - 6.6.2010, Městské muzeum a galerie Hlinsko
Jiří Křiklava je autor nevšedního výtvarného pojetí. Narodil se v osadě Ovčín poblíž Kameniček, a tak se jeho prvním oblíbeným malířem stal Antonín Slavíček. Pracoval jako návrhář obuvi a za své návrhy získal řadu ocenění, a přesto zběhl k malířství, fotografii a hudbě. Jeho učiteli byli ak. Malíř Jaroslav Kopecký a Alois Chocholáč. Ve své tvorbě se inspiruje světem obyčejných předmětů, symbolů, v poslední době také komunikaci barev a tvarů. V poledních letech se intenzivně věnuje fotografii a pracuje klasickou technikou. Za snímek Pohled fantazie získal první cenu v soutěži amatérské fotografie. Jaroslav Pochop (1981) je mladý umělecký kovář, který je uznávaný pro svoji precizní práci, uměleckou intuici a bohaté znalosti tradičních i moderních metod zpracování kovu. Ke své práci používá celou paletu kovářských postupů. Pracuje s různými druhy materiálů, jako jsou železo, ocel, nerez, měď či mosaz.

Skuteč: Země mocná a zranitelná
Městské muzeum ve Skutči vás zve na právě probíhající výstavu „Země mocná a zranitelná“. Prezentovány jsou desítky hornin, minerálů a zkamenělin z nejrůznějších míst naší planety, nádherné vzorky nasbírané po Čechách i přímo z okolí Skutče. Najděte si chvilku, přijďte se podívat a sáhnout si na zkamenělé dřevo. Výstava trvá do 9. května.

Morašice – Holičky: Sýrový víkend
8. 5. – 9. 5. 2010– Farma Slunečný Dvůr , Na Farmě zavoní sýr – a čokoláda.Švýcarská inspirace!Sýrové fondue i čokoládová fontána.Čerstvé ovoce vykoupané ve voňavé čoko peřejce – lahoda!A „bodík“ pro domácí : čerstvý kozí sýr zLicibořic.Daleko i blízko – na Farmě!

Heřmanův Městec: Výstava obrazů Petra Langra
8.4. - 9.5.2010 v Městské galerii (židovský dvojdomek) v Heřmanově Městci. Výstavu obrazů z celoživotní tvorby pana Petra Langra si mohou zájemci o výtvarné umění prohlédnout v Městské galerii v Židovském dvojdomku v Heřmanově Městci. Výstava bude zahájena vernisíží dne 8.4.2010 a potrvá do 9.5.2010. Bude otevřena středa, sobota, neděle od 10 do 12 hod a od 14 do 16 hod.

Chrudim: Muzeum vás zve
Ve čtvrtek 6. května byly v Regionálním muzeu v Chrudimi zpřístupněny dvě výstavy. První z nich s názvem II. světová válka a Chrudim seznamuje s regionálními historickými událostmi a osobnostmi z období let 1939 až 1945. Druhá výstava, zapůjčená z Památníku Lidice, je nazvaná Tragédie v Ležákách a seznamuje s událostmi roku 1942. Obě výstavy potrvají do 27.6.2010.

Hlinsko: Husův pomník v Hlinsku - historie a fotodokumentace
* 6.4.2010 - 30.5.2010, Městské muzeum a galerie
Spolek pro postavení Husova pomníku vznikl roku 1914. Dlouhá a obtížná cesta k jeho zbudování se šťastně završila 4. července 1950, kdy byl pomník Mistra Jana Husa slavnostně odhalen na Skalce u Hlinska.

Hlinsko: Výstava prací výtvarného oboru ZUŠ Hlinsko 2010
* 1.5.2010 - 13.6.2010, Soubor lidových staveb Vysočina - Hlinsko-Betlém
Výstava v domku č. p. 362.

PÁTEK 7. KVĚTNA

Slatiňany: Čtveráci ve Slatiňanech
Město Slatiňany připravují vystoupení kapely Čtveráci s kapelníkem Jarkem Novákem v pátek 7. května 2010 v 16:00 hodin ve Společenském domě Slatiňany (bývalá školní jídelna). Opět přijíždějí do Slatiňan, zahrají dechovky, ale i písně z muzikálů, a nebudou chybět ani písničky na přání.

Třemošnice: Jak čert vyletěl z kůže
Divadelní ochotnický soubor Třemošnice sehraje pohádku pro malé ale i větší diváky ve dnech 7.5. - 8-5. vždy v 9:00 v Kulturním domě Třemošnice.

Blato: Degustace vína
V Restaurantu Blatenský dvůr v pátek 7.5. pořádají od 19 hodin degustaci vín z vinařské oblasti Velké Pavlovice. K poslechu i tanci hraje cimbálová muzika PRIMÁŠ.

SOBOTA 8. KVĚTNA

Luže: Rybářské závody
ČRS Luže zve všechny rybáře i nerybáře na první Rybářské závody na rybníku pod Voleticemi, které se uskuteční 8. května. Voletický rybník je kvalitně zarybněn! Pro účastníky závodu je připraveno mnoho hodnotných cen i bohaté občerstvení. Z harmonogramu závodů: 04:00 - prezentace a výběr stanovišť; 06:00 - zahájení závodů; 13:00 - ukončení závodu; 14:30 - vyhlášení vítězů a předávání cen.

Třemošnice: Jak čert vyletěl z kůže
Divadelní ochotnický soubor Třemošnice sehraje pohádku pro malé ale i větší diváky ve dnech 7.5. - 8-5. vždy v 9:00 v Kulturním domě Třemošnice.

Slatiňany: Výlet ke konvalinkám
Klub českých turistů Slatiňany míří ke Kunětické hoře na konvalinky. Klub českých turistů Slatiňany zve na výlet v sobotu 8. května 2010. Program: procházka lesem - Stéblová - Cháby - Kunětický les - Kunětická hora.Odjezd zpět do Pardubic v 13.25 hodin. Přihlášky na tel. č. 777 146 167 do pátka 7. května 2010.

NEDĚLE 9. KVĚTNA

Heřmanův Městec: Pásmo ke Dni matek
9. 5. 2010 od 16.30 hodin Synagoga
Na neděli 9. května připadne letos tradiční oslava dne matek. Dětské pěvecké sbory Základní školy vHeřmanově Městci spolu snejmenšími zpěváčkyse chtějí připojit kpřáním všem maminkám, babičkám kytičkou uvázanou z básniček a písniček. Tuto kytičku by jim rády předaly tento den v16.30 vSynagoze. Na všechny maminky, babičky i další příchozí se děti moc těší.

Chrudim:Májový koncert
Májový koncert dětského pěveckého sboru Fiori Cantanti ze Základní umělecké školy Chrudim se koná v neděli 9.5. v 16 hodin v Husově sboru v Chrudimi. Vystoupí na něm obě oddělení sboru a jako host pěvecký sbor Kantiléna z Hradce Králové a sbor PHV ze ZUŠ Chrudim. Uslyšíte jak repertoár hudby klasické, tak populární a lidové. O klavírní doprovod se postarají Roman Fišer, Petr Pilný a Martina Vojtičková, sbory řídí Martin Profous.

Hlinsko: Koncert, který je věnovaný maminkám
Poslání maminek se od pradávna nemění. Vděčíme jim za to nejcennější co máme – za svůj život. Maminka, to je slovo, které v sobě ukrývá něhu, porozumění a lásku… Nespočet vlastností a milých přívlastků patří k tomuto slovu. Maminky byly, jsou a vždycky budou stejné – obětavé, laskavé, milující.. Spoléháme na ně od prvního dne početí. První úsměvy patří maminkám, první krůčky obvykle míří do maminčiny náruče. Mateřská láska by měla být první láskou, kterou poznává každý člověk. Maminka je také vždycky první, na koho si vzpomeneme v nesnázích. Někdy se však těžko hledají slova, jak jí říci, co k ní cítíme. Přitom k vyjádření vděčnosti stačí tak málo - obyčejné slůvko DĚKUJI.
Den, kdy můžeme našim maminkám poděkovat, je neděle 9. května v 15 hodin odpoledne, kdy společně s posluchači Základní umělecké školy v Hlinsku oslavíme svátek Dne matek. Centrum Jana XXIII. v Hlinsku pořádá koncert, který děti věnují svým maminkám a babičkám. I to je jedna z možností, jak jim vyjádřit svoji vděčnost. Srdečně Vás všechny zveme k zážitku, při kterém se může i slza radosti v oku zalesknout… Ať tento svátek je něčím výjimečný a takových radostných a výjimečných dnů ať je v životě každé maminky co nejvíce.
Milé maminky a babičky, DĚKUJEME VÁM.

Předhradí:Putování po minulosti Rychmburku
Spolek přátel Rychmburku vás zve na další putování po minulosti Rychmburku. Navštívíte kostel, Panskou zahradu, Panský dvůr, kapličky a další místa spojená s minulostí Předhradí a panství Rychmburk. Sraz je v neděli 9. května ve 13 hodin před budovou Obecního úřadu v Předhradí.