VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAM O VÍKENDU: Nechte si od Deníku poradit

Chrudim - Kam vyrazit o víkendu na Chrudimsku? Nabídka je i tento víkend opravdu pestrá. Stačí si vybrat!

26.2.2009
SDÍLEJ:

Masopustní veselí ve Vítanově.Foto: Radek Pavlík

PÁTEK 27. ÚNORA

Hlinsko: Předávání cen Křesadlo
V pátek 27. února od 17 hodin jste zváni do sálu Městského muzea na Křesadlo – udělování cen pro dobrovolníky. Večerem vás provede René Nekuda, který přečte ukázky ze své autorské tvorby, jako hudební host vystoupí kytarista Robert Frei.

Hlinsko: Kouzlo Blízkého východu zavane i do Hlinska
Jeruzalém, hlavní město Izraele, malé země, která slaví 60 let své trnité existence, bylo a je dějištěm mnoha událostí, které hýbou světem. Všechna tři hlavní monoteistická náboženství – judaismus, křesťanství a islám jej považují za „Svaté město“, což je však také důvodem bojů o nadvládu nad tímto městem. Pro judaismus je určující Šalamounův chrám, respektive Zeď nářků, která jako jediná zůstala zachována, křesťané se upínají k Chrámu božího hrobu ze 12. století a v neposlední řadě oči muslimů se obracejí k mešitě Kubat as Sachra ze 7. století známé jako Omarova mešita. Tato cestopisná přednáška se skládá z devíti částí, jakýchsi filmových vstupů, přičemž mezery mezi nimi jsou doplněny povídáním o právě shlédnutém tématu, nechybí ani zajímavé fotografie a výstava předmětů z těchto míst. Všechny snímky jsou doprovázeny tamější osobitou hudbou. Poutavé vyprávění se bude týkat nejen životních tradic místního obyvatelstva a význačných pamětihodností, ale i blízkovýchodního konfliktu v Gaze a celkové politické situaci v Izraeli. Výše uvedená poutavá a unikátní cestopisná přednáška, jejíž délka je cca 100 min, se uskuteční v hlinecké Orlovně dne 27. února od 17 hodin. Pojďte podniknout krátkou exkurzi na Blízký východ. Pořadatelem je Městský kulturní klub Hlinečan. Vstupenky si můžete zakoupit v Informačním centru.

Heřmanův Městec: Divadelní příběh Poslední zkouška
V pátek 27.2.2009 v 18­.00 jste zváni do Rytířského sálu zámku na komorní příběh o lásce k ženám a alkoholu amerického spisovatele a publicisty Benjamina Bradforda – Poslední zkouška – v provedení divadelního souboru Katastrofa z Pardubic, v režii Davida Polácha a Patrika Ulricha. (red)

Slatiňany: Hudební večer s Big Bandem
Hudební večer – v pátek 27.února 2009 od 19.00 hod. – pořádají TJ Sokol Slatiňany a Big Band Chrudim hudební večer, při kterém si budou moci návštěvníci poslechnout příjemné melodie nebo si i zatančit. O dobrou zábavu se postará orchestr Big Band Chrudim. Vstupné 50 Kč. Občerstvení zajištěno.

Předhradí: Ples zdejších divadelních ochotníků se koná v pátek 27. února. Těšit se můžete na hudbu kapely Quattro.

Přehled dalších plesů nejen pro tento víkend najdete ZDE.

SOBOTA 28. ÚNORA

Všeradov: Staročeská maškara
Sbor dobrovolných hasičů vás zve na staročeskou maškaru v sobotu 28. února v 7.00 hodin od obecního úřadu.

Vítanov: Masopustní průvod
V sobotu 28. 2. bude ve Vítanově a Stanu u Hlinska od 7:30 hod až do setmění procházet masopustní průvod tradičních maškar.

Třemošnice: Pletení z pedigového proutí
V sobotu 28.2. je připraveno pletení z pedigu v Domě s pečovatelskou službou Třemošnice. Kurz jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé – pletení z pedigu, přihlásit se můžete na emailu: jitka.rosicka@tiscali.cz,začátek: 09:30 – 15:00, vstupné: 200 Kč + materiál.

Licomělice: Dětský karneval v Licomělicích
SDH Licomělice a obecní úřad Načešice pořádá pro děti odpoledne plné radovánek – v sobotu 28. února od 13 hodin začíná v licomělické hospůdce dětský karnaval.

Rosice u Chrasti: Masopustní průvod
Masopustní průvod se koná v sobotu 28. února ve 14 hodin od ZŠ Rosice. Připravte si masku a přijďte. Večer následuje taneční zábava v sále hospody Na Křižovatce.

Zaječice: Kratochvílné muzicírování
Koncert Kratochvílné muzicírování smyčcového kvarteta Precordi z Horního Jelení se koná v sobotu 28. února od 17 hodin v kulturním domě.

Chrudim: Přednáška představí Duchovní tradice Keltů
V sobotu 28. února můžete v čajovně Luna navštívit přednášku o keltském náboženství. Přednášet bude keltský druid Petr „Lunwer“ Bílek, který pohovoří o podstatě druidství a seznámí Vás také s keltským nábožentsvím a jeho tradicemi. Aneb jak sám říká: „Mnoho autorů dnes spojuje Druidství s objímáním stromů, sbíráním jmelí zlatým srpem, pořádáním nočních orgií, nošením keltských křížů a podobnými záležitostmi. Podstata je druidství je však hluboko – v jeho správném pochopení, ve schopnosti učit se a nalézat souvislosti a především v poznání podstaty druida v dobách Keltů.“ Přijďte poodhalit roušku keltské mystiky… Přednáška začíná v 17:00 hodin, vstupné dobrovolné. Akce se koná v rámci projektu Make a connection! za podpory občanského sdružení Boii o.s.

NEDĚLE 1. BŘEZNA

Luže: Austrálie a Světové dny mládeže ve vyprávění Romana Málka
Hamzova léčebna a sbor Církve adventistů s.d. v Luži Vás srdečně zvou na další promítání obrázků a vyprávění z dalekých cest. Tentokrát se prostřednictvím Romana Málka vypravíme do AUSTRÁLIE a na Světové dny mládeže 2008. Těšíme se na Vás v neděli 1. března 2009 od 16.00 hod. v klubovně Hamzovy léčebny. Vstupné je dobrovolné.

TIP PRO VÁS: Deset let koncertů v KD Herálec

Na jaře 2009 vstupuje kulturní dům Herálec u Žďáru nad Sázavou do desáté koncertní sezóny. U této příležitosti byly pro jarní program osloveny historicky nejúspěšnější skupiny a jarní program tak nabídne čtyři jedinečné koncerty, tradiční velikonoční zábavu a na závěr velkolepou oslavu desátých narozenin. Rozjezd po zimní pauze bude mít na starosti skupina, která v pátek 27. února odehraje své již jedenácté vystoupení na heráleckém podiu. Tou je východočeská hardrocková legenda Komunální Odpad. Svým osobitým koncertním projevem a produktivitou ve formě devíti alb předčila komerčně nejúspěšnější republikové kapely.

Druhý koncert uvede po roce přední českou SKA skupinu Sto Zvířat. Ta navíc na jaře vydává nové album a tak známé hity Škola, Nikdy nic nebylo a další budou obohaceny o nové písně. Na oslavě deseti let heráleckých koncertů by rozhodně neměla chybět skupina, jejíž historii nejlépe mapuje právě tento kulturní dům. Poprvé se představila v roce 2001, kdy hrála jako mladá a neznámá kapela pro desítky svých nadšenců. Byla ovšem tak výjimečná, že z desítek se staly stovky, a pátý koncert byl již vyprodaný v předprodeji. Jedná se totiž o jednu z nejúspěšnějších českých rockových kapel, Divokýho Billa. Tato úvalská parta se představí v Herálci 28. března.

V neděli 12. dubna bude pokračovat tradice velikonočních zábav. Tyto akce jsou v celém kraji doslova vyhlášené a velký podíl na tom má hlinecká legenda Motouz. Ta ošem po dvacetipěti letech prochází personálními změnami, a tak její štafetu přebírá skupina Normal 03. Málokdo má ovšem takovou zásluhu na úspěchu a známosti Herálce jako Tři Sestry. Partička kolem Lou Fanánka Hagena poprvé přijela do kulturního domu před osmi lety a každý z jejich šesti koncertů byl jedinečným zážitkem. Posedmé budou znít Herálcem songy Život je takovej, Kovárna, Zelená v sobotu 17. dubna.

Oslava desátých narozenin proběhne v sobotu 9. května. V tento den uteče deset let od první akce dosavadních pořadatelů v kulturním domě Herálec. Za tu dobu se zde odehrálo bez mála 150 koncertů různých interpretů, od regionálních zábav po vystoupení skupin jako Olympic, Turbo, No Name, Chinaski nebo Horkýže Slíže. Těžko hledat po republice podobné místo, které díky tradici koncertů velkých jmen spojené s příjemným prostředím obce a kulturního domu je tak oblíbené mezi kapelami i fanoušky živé hudby. To tedy jistě stojí za oslavu a jako poděkování nštěvníkům bude cena vstupenky symbolických 10 Kč. Kromě koncertu Medvěd 009 bude připraven další zajímavý program.

Program jaro 2009 (10 let koncertů v KD Herálec)
27.02. Komunální odpad
14.03. Sto Zvířat
28.03. Divokej Bill
12.04. Normal 03 – velikonoční
17.04. Tři Sestry
09.05. 10. Narozeniny KD Herálec

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Taneční soutěž O chrudimskou loutku.
9

Víkend v Chrudimi patřil tanci

Ilustrační foto

Záchody slaví svátek i ošklivými dárky

Bronzové vědro přepisuje historii východních Čech

Pardubice - Nález vzácné nádoby archeologové označují za objev století. Nic podobného se dosud u nás totiž nenašlo.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 18. listopadu

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Pokud se vám nepodařilo získat sobotní výtisk Chrudimského deníku, nevadí. Miminka otiskujeme ještě na straně 10 a 11 v Týdeníku Chrudimsko. Ten vychází každé úterý jako příloha Chrudimského deníku, od středy do pondělí je pak na stáncích k dostání i samostatně. 

Sváteční den pro Kladrubáky

Slatiňany - Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve všechny své příznivce na mimořádné prohlídky areálu v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech, které se konají od pátku až do neděle 19. listopadu.

Vytočená piva, lajky a vstřelené branky jsou cestou nahoru

Hrochův Týnec - Fotbalisté Hrochova Týnce si ve společné akci fotbalové asociace a Gambrinusu vykopali zápas proti prvoligové Mladé Boleslavi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT