Bramborová sobota na Veselém Kopci

V sobotu 4. října se na Veselém Kopci u Hlinska bude konat program s názvem „BRAMBOROVÁ SOBOTA“. "Touto akcí bychom rádi připomenuli tradici pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Program je připraven ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, díky tomu se mohou všichni zájemci na Veselém Kopci dozvědět spoustu zajímavého o pěstování, šlechtění, uskladnění i použití brambor," uvádí Ilona Vojancová ze Souboru lidových staveb Vysočina.

Od 10 do 15 hodin mohou návštěvníci v jednotlivých roubených chaloupkách na Veselém Kopci ochutnávat jídla připravená podle tradičních lidových receptů, například krupičník, bramborové placky, šišky, knedlíky, lepenici a další. Návštěvníci navíc budou mít možnost ochutnat různé odrůdy brambor od předních českých pěstitelů a přímo na místě si je koupit či objednat na konzumaci i uskladnění. V prodeji bude brožurka s recepty na tradiční bramborové dobroty a v jednom z objektů si děti vyzkoušejí zhotovit hračky z brambor. Nebude chybět ani ohníček a pečené brambory. Pokrmy z brambor bude nabízet i „Hospoda na vejměnku“ přímo v areálu muzea.

Od 13 hodin vystoupí dětský folklórní soubor Lubeňáček z Lubné u Poličky s „Bramborovým pásmem“.

Nasavrčtí lákají houbaře i ovocnáře

Výstava hub a krajových odrůd ovoce začíná v pátek v 9 hodin v prostorách nasavrckého zámku. Návštěvníci si budou moci expozici prohlédnout ještě v sobotu od 9 do 14 hodin. Výstavu pořádá Český svaz ochránců přírody a Správa CHKO Železné hory.

Slatiňanské Sokolení slibuje bohatý program

Zdejší sokolovna se v sobotu od 14 hodin stane dějištěm „Slatiňanského sokolení“. Při kulturně sportovní akci bude Tělocvičná jednota Sokol Slatiňany prezentovat svou činnost. Vystoupí například národopisný soubor Formani, mažoretky či divadelní tábornický soubor Pohoda. Připraveny jsou i soutěže pro děti, dojde i na opékání čuníka.

Liga hasičů skončí v Morašicích

Hasičská soutěž „O pohár starosty obce“ se koná v sobotu od 8 hodin na zdejším fotbalovém hřišti. Jde o poslední letošní podnik soutěže v požárním sportu zařazený do Ligy okresu Chrudim.

Chrudimské dny zdraví pokračují Pochodem generací

Chrudimské dny zdraví pokračují v sobotu již tradiční akcí, a to Pochodem generací aneb společně to dokážeme. Tuto akci připravilo Zdravé město Chrudim s Klubem českých turistů a Sportovišti města Chrudim.

Sraz účastníků je od 9.00 – 10.00 hodin v areálu před krytým plaveckým bazénem. Lidé mohou využít bezplatného měření krevního tlaku, cholesterolu a glykémie a ochutnat zdravé pokrmy. Cílovou stanicí bude restaurace na Monaku. Připravena je i živá hudba. Pro zpáteční cestu bude přistaven pro zájemce autobus. V pondělí od 10 do 15 hodin se ve vestibulu Muzea v Chrudimi koná Fórum pro zdraví, kde si návštěvníci budou moci ochutnat a zakoupit budete moci nejen zakoupit, bioprodukty a biopotraviny.

Chroustovický mariáš počtvrté

Čtvrtý ročník Chroustovického mariáše se koná v místní sokolovně v sobotu
18. října od 9.00 hodin
(v 8.00 začíná prezence).
Případní zájemci se mohou hlásit na tel.: 777 622 077 (Jan Ždímal) nebo 605 326 956 (Hugo Tégl). Bude se hrát o plno hodnotných cen (LCD televizor, vysavač…). Čeká vás bohatá tombola a občerstvení.

Svatováclavský jarmark ve Skutči

Město Skuteč vás zve na tradiční Svatováclavský jarmark, který se uskuteční v sobotu 4. října od 9.00 hodin na Palackého náměstí ve Skutči. Připravena je výstava veteránů Veterán klub Pardubice a hudební produkce v podání The Beatles Veteran Klub. Chybět nebudou ani pouťové atrakce, stánky a občerstvení.

Na houby i do Slatiňan

Výstava hub se koná v pátek 3. října a v sobotu 4. října od 9.00 do 18.00 hodin ve Společenském domě v Tyršově ulici ve Slatiňanech. Vstup je zdarma.

Medovinové sólo pro Františky v Holičkách

Medovinový bar se originálně otevře na farmě Slunečný dvůr v Morašicích–Holičkách na oslavu svátku všech Františků a Fanynek v sobotu 4. října a v neděli 5. října. Medovina – pravá, česká a kurážná zúročí první říjnový víkend. Děti čekají poníci – v Pony Clubu Betty.

Světový festival ptactva v Trhové Kamenici

V sobotu 4. října se v okolí Trhové Kamenice uskuteční Světový festival ptactva, který pořádá Správa CHKO Železné hory, Východočeská pobočka ČSO a Spolek pro ochranu mokřadů. Sraz zájemců je v 8.00 hodin na dolním konci náměstí v Trhové Kamenici. Čeká vás pozorování ptáků, ukázka odchytu a další informace o našich opeřencích. Akce bude ukončena v 11 hodin.