Modernizace poničené vozovky, za jejíž opravu dokonce bojovali lidé prostřednictvím petice, se uskutečnila v loňském roce. Většina stromů byla vykácena s tím, že Správa a údržba silnic zajistí náhradní výsadbu. Avšak policie ji kvůli bezpečnosti silničního provozu nedoporučila.

„Toto stanovisko bylo z naší strany respektováno, takže se náhradní výsadba v tomto úseku neuskuteční. Je třeba dodržovat technické normy týkající se vzdálenosti stromů,“ uvedl včera vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Chrudimi Martin Klimek. Protože mezi Luží a Štěpánovem stojí domy a les, krajina nebude podle jeho slov vypadat neúplně a provoz se stane bezpečnější. Co ale s náhradní výsadbou stromů? Město Luže našlo řešení.

„Našli jsme pro stromy, které měly růst mezi Luží a Štěpánovem, jiné místo. Obnovíme alej podél místní komunikace z Košumberka k Paletinské kapli a také podél několika polních cest, které slouží k procházkám kolem našeho města,“ uvedl starosta Luže Radek Zeman.

Vysazeny budou pouze ovocné stromy – ze šedesáti procent jabloně a zbytek mají tvořit hrušně a třešně. Nepůjde o jediný druh, ovoce by mělo dozrávat postupně a jako za starých časů osvěžit v létě a na podzim žíznivé „pocestné“. Město chce navíc vybudovat v alejích nová odpočívadla.

Na místě nové výsadby je třeba vykácet staré stromy. „Některé ale ponecháme do doby, než vyrostou nové,“ dodal starosta Zeman.

Náhradní výsadbu po pokácení staré aleje nedávno policie nedoporučila i v Chrudimi na silnici k výletnímu místu Kometa. Vozovka je podle jejího názoru velmi úzká a stromy by bránily plynulosti a bezpečnosti silničního provozu.