Jenišovice přivítaly nové občánky

V bývalé škole přivítal starosta Petr Pitra nové občánky. Převládaly holčičky nad kluky, ale to v tu chvíli nebylo důležité. Maminky k sobě tiskly s láskou své ratolesti, za nimi usedli hrdítatínkové a pyšní prarodiče. Vítání občánků ozdobily svým vystoupením místní děti.

Králové grilu si výhru užili na sečské chatě

Skvělé stejky z naložené krkovičky, domácí věnečky s krémem, nápadité jednohubky, saláty a chutné drezinky se objevily na stole připomínajícím svatební hostinu v sobotu odpoledne na jedné z chat na Ústupkách. Slavnostní tabule měla hned dva důvody – patnáctičlenná skupina pohodových žen a mužů oslavovala svátek Marcela Tichého,ale hlavně – připila si na zdraví zlatavým pěnivým mokem, který Marcel Tichý vyhrál v soutěži „Všude dobře, u grilu nejlépe“. Sud dvanáctky, kterou do soutěže věnoval Pivovar Rychtář Hlinsko a zapůjčil k němu i chlazení, v poměrně teplém „babím“ počasí přišel vhod. Nepohrdla jím ani „královna matka“, maminka hlavního aktéra vítězné fotografie Zdeňka Krále z Pardubic, která pro své hosty napekla cukroví a připravila jim svým pohostinstvím krásnou pohodu.

Na chrudimském náměstí se děti učily chovat se v dopravním provozu

V sobotu se na Resslově náměstí setkali malí i velcí příznivci silniční bezpečnosti na zábavné roadshow. Od 10 do 18 hodin pro ně byly připraveny soutěže, hry a výukové prezentace. „Chrudim je v pořadí šestým městem v kraji, kde se letos na podzim Zábavný den dopravní bezpečnosti konal. Uzavřeme tak pilotní neziskový projekt, který prokázal svou životaschopnost a v příštím roce bude realizován ve větším rozsahu. Je potřeba pochválit partnery, především naše přátele z GE Volunteers Elfun, bez kterých bychom roadshow nemohli realizovat“ uvedl Leoš Malina, koordinátor projektu ze společnosti S-FIRMA, s.r.o.

Ronovští sokolové se vydali do okolí Městečka na dlani

Před základní školou se sešli v sobotu členové místní organizace Sokol, aby se vydali na druhý ročník turistického pochodu Okolím městečka na dlani. Trasy byly rozděleny podle délky od 5,5 do 17 kilometrů. Účast nebyla velká, protože se termín shodoval s fotbalovým turnajem mládeže, ale i přesto si ho turisti dobře užili.

Letečtí modeláři trénovali na louce u Zaječic

Byl mezi nimi i devatenáctiletý František Pokorný. Ten se umístil na evropské soutěži FAI v Itálii na patnáctém místě ze 69 účastníků. Nadějný modelář se připravuje na mistrovství světa v Portugalsku, které se bude konat v příštím roce.

Mexiko 2007 v Chrudimi

V pátek 10. října se ve Vodních zdrojích konala od 18.30 hodin přednáška Mexiko 2007. Přednášel Jiří Kučera, který mluvil o životě Indiánů v nejchudším státě Chiapas a o působení Chrudimáků v této oblasti, kteří tam jeli stavět zdravotní středisko.

Ro©k s Rychtářem ve Skutči

Léto s Rychtářem – to je název série koncertů, které po čas prázdnin plní areál hlineckého pivovaru tisícovkami návštěvníků. Mnozí z nich si možná postesknou, když léto skončí. Toho se rozhodli využít ve Skutči. Pro všechny fanoušky rockové hudby i jiných spřízněných žánrů zde ve spolupráci s hlineckým pivovarem rozjeli novou akci s názvem Ro©k s Rychtářem.
„Skuteč disponuje rekonstruovaným a moderním objektem Kulturního klubu, velký sál má navíc výbornou akustiku. Koncerty budou probíhat „na stání“ a zaměřovat se chceme především na hudební legendy naší scény, stejně jako kapely a seskupení vystupující v klubech i na festivalech“, říká Lenka Balounová z odboru kultury a školství MěÚ Skuteč.
V prvním z připravované řady koncertů vystoupil 10. října jedinečný a originální Dan Bárta se svou skupinou Illustratosphere a společně představil nejnovější album Animage.
Tento idol naší hudební scény je respektován kritikou i uznávaný posluchači. Jde o osobnost, která vnímá a tvoří muziku všemi smysly, přičemž cit, emoce a rozum se v písních Dana Bárty vyvažují. Jeho hudba je pro vstup do uší, myslí a srdcí posluchačů vybavena neobyčejně barevnými texty a pocitovou rozmanitostí.
Dan Bárta a Illustratosphere

Hlinečanka v Orlovně

V pátek 10. října od 18.00 hodin se v Orlovně v Hlinsku konal koncert dechové hudby Hlinečanka. Hosté: Dechový orchestr žáků kroměřížské konzervatoře pod vedením profesora R. Berana.

Vernisáž výstavy Život – sen – kouř v Nasavrkách

V sobotu 11. října od 16 hodin se na Zámku v Nasavrkách uskuteční vernisáž výstavy fotografií a malovaného hedvábí pod názvem Život – sen – kouř.
Jde vlastně o trojvýstavu na několik námětů. Jaromír Zajíček na ní budu zastoupen abstraktními fotografiemi z cyklu Nic než kouř, doplněnými úryvky z knihy Williama Saroyana Tracyho tygr. Jeho kolegové z chrudimského fotoklubu, Petr Beran a Ladislav Ženka, se ve své tvorbě zaměřují na svět klientů Ústavu sociální péče ve Slatiňanech: vystaví fotografie z cyklu Žíjí mezi námi. Fotografie vhodně doplní ručně malované hedvábí od Markéty Zajíčkové pod názvem Hedvábný sen.
Výstava potrvá do 23. listopadu, otevřeno: po – pá: 9.00 – 16.30, so, ne: 13.00 – 17.00 hodin.
Výstavu pořádá obec Nasavrky.

Koncert v kostele Narození Panny Marie v Hlinsku

Děkanský kostel Narození Panny Marie v Hlinsku hostí v neděli 12. října v 15.00 hodin koncert vážné hudby, který pořádá Centrum Jana XXIII. V programu zazní díla starých mistrů v podání absolventů hudebních uměleckých škol.
Program:
1. Žesťový kvartet
- J.I.Linek - Fanfára
- T. Morley - Madrigal
2. Žesťový kvintet
- V. Otto - Intrada
- M. Praetorius - Volta
- J. Stanley - Trumpet
Vo luntary
3. Violoncello
- J.S. Bach - Suita G Dur
- Preludium
- Allemande
- Courante
4. Housle
- E. Toselli - Serenata
- G.F. Händel - Largo
5. Trombon
- H. Purcell - Sonata
Účinkují:
Martin Pavliš (trubka), Ondřej Kozderka (housle), Jan Rezek (violoncello), Lukáš Daněk (trubka), Šimon Pavlík (trombon), Ondřej Jehlička (trombon), Martin Homolka (trombon), Josef Plíšek (varhany), Libor Knotek (varhany).
Výtěžek z dobrovolného vstupného na tento koncert bude věnován na podporu činnosti Centra volného času pro děti a mládež na sídlišti v Hlinsku.

FOTOGALERII Z VÍKENDOVÝCH AKCÍ PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME!