Mikulášský mariáš ve Studnici

Karbaníci se v sobotu 29. listopadu sešli na na 5. Mikulášském mariáši, který se konal v kulturním domě ve Studnicích.

Vánoce na Veselém Kopci

Soubor lidových staveb Vysočina v muzeu v přírodě na Veselém Kopci pravidelně připravuje vánoční výstavy od roku 1982. Ta letošní se pod názvem „VÁNOCE NA VESELÉM KOPCI ANEB OD MARTINA DO TŘÍ KRÁLŮ“ uskuteční již od soboty 29.11. do neděle 7.12. Ve všech roubených chaloupkách si návštěvníci mohou připomenout tradiční obyčeje, pokrmy, ozdoby i dárky, které provázely svátek svatého Martina, mikulášské obchůzky, oslavu Štědrého večera a veselý čas koledování od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Mohou se zde dozvědět, proč se pekly martinské rohlíky, jak vypadal věnec pro královnu Dlouhé noci, nebo co je to „třesolka“? Každý den se bude předvádět výroba různých předmětů provázejících vánoční svátky, které bude možné na místě zakoupit. Těšit se můžete například na ozdoby z přírodnin, skla, perníky tlačené do forem, vizovické pečivo, dřevěné hračky

V neděli je připraven kulturní program: 30.11. folklórní soubor Baldrián z Pardubic, 6.12. Mikulášská obchůzka s malou nadílkou nejmenším návštěvníkům a 7.12. zazpívají koledy Pouličníci z Tábora. Po celou dobu výstavy také v prodejně upomínkových předmětů bude možné zakoupit nejrůznější dárečky vyrobené lidovými výrobci. Vánoční výstavu na Veselém Kopci u Hlinska ukončí v neděli 7.12. v době od 9 do 15 hodin „PŘEDVÁNOČNÍ JARMARK“, na němž své zboží nabídne několik desítek pozvaných a vybraných lidových výrobců z celé České republiky.

Vánoční trhy v Miřeticích

Základní organizace Českého svazu žen Miřetice pořádá vánoční výstavu s prodejem. Výstava se koná v sobotu 29.11.2008 a v neděli 30.11.2008 v sále Restaurace U Mrázků v Miřeticích, vždy od 8,00 hod. do 16,00 hod.

Prezentovat se bude mnoho vystavovatelů a prodejců se svými výrobky, zejména adventní a vánoční aranžmá, vánoční ozdoby, betlémy a další drobnosti vhodné jako vánoční dárky pro radost a potěšení.

Vánoční prodejní výstava Žumberk

Klub žen a Městys Žumberk pořádaly v sobotu 29. listopadu v budově úřadu Městyse Žumberk Vánoční prodejní výstavu.

Javory ve Skutči

V pátek od 19 hodin zazpívali Hana a Petr Ulrychových v Kulturním domě ve Skutči, kde společně vystoupili s kapelou Javory. Autorská dvojice je známa svými hity Nechoď do kláštera, Vůně, Ideál a dalšími populárními písněmi. Na vystoupení zazněly i vánoční koledy. Sourozenci, kromě sólové dráhy, také působí v městském divadle v Brně, kde zpívají v muzikálu Markéta Lazarová.

Vánoční trhy v Bylanech

Obecní úřad v Bylanech srdečně zve na tradiční Vánoční trhy v neděli 30. listopadu od 13.00 hod. v KD v Bylanech. Lidoví řemeslníci a ostatní prodejci nabídnou zájemcům výrobky floristiky, vánoční zboží - svícny, věnečky, keramiku, malované na hedvábí, malované na kameny, panenky ze šustí, perníčky, knihy, hračky aj.

Sňatkoví podvodníci v chrudimském divadle

V neděli 30. listopadu pořádá od 18.18 hodin na Malé scéně Divadla Karla Pippicha Vodácké sdružení Kačeři Chrudim divadelní představení Svatební salón. Příjemná komedie vypráví o příjezdu dvou nepříliš úspěšných sňatkových podvodníků do malého městečka, ve kterém sídlí svatební salón pana Cimrhakela. Ten zde úspěšně podniká spolu se svým tichým společníkem advokátem Mažgutem. Jak se však zachovají v okamžiku, kdy se jeden z podvodníků představí jako uherský šlechtic hrabě Csákánay?

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Město Heřmanův Městec vás zve na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které se uskuteční v neděli 30. listopadu v odpoledních hodinách na náměstí v Heřmanově Městci.
Program:
od 14:00 hodin:
- vystoupení žáků Základní umělecké školy Heřmanův Městec
- koledy v podání dětského sboru PÍSNIČKA
- otevření Betlému od pana Cipryána s živými zvířaty
v 16:55 hodin - rozsvěcení vánočního stromu
od 17:00 hodin - vánoční koncert Pernštejnky.
Doprovodný program:
od 13:00 hodin bude v prostorách náměstí možnost občerstvení, medovina a keltské placky, nákupu drobných suvenýrů a dárků, prezentace prací žáků Základní praktické školy a Domu dětí a mládeže Heřmanův Městec s možností nákupu.

Adventní koncert v Nasavrkách

První adventní neděli zpříjemní svým vystoupením v neděli 30. listopadu na zámku v Nasavrkách od 16 hodin tito umělci:
Stanislav Juřica - loutna,
Petra Poláčková - kytara,
Jan Zemen - violoncello,
Pavla Klepeštová - zpěv.
Vstupenky si můžete rezervovovat u pokladny v zámku nebo v Informačním centru na telefonním čísle: 469 677 566.

Advent a rozsvěcení vánočního stromku v Třemošnici

Po celou první adventní neděli bude v Třemošnici probíhat program, převážně zaměřený na děti. Jaký bude? V 10,30 v kulturním domě vystoupí Michal Nesvadba s pořadem "Michal na hraní", 15,00 v městské galerii vernisáží bude otevřena Vánoční výstava prací žáků ZŠ, zhruba v 16,00 se program přesune na náměstí, kde vystoupí děti z MŠ, ZŠ a skupina Kůrovci. Samozřejmě se v průběhu odpoledne objeví i Mikuláš se svým doprovodem a ve vestibulu radnice bude k vidění vyřezávaný betlém Miloše Němce. Poté asi v 17,00 nastane ta očekávaná chvíle a slavnostně bude rozsvícen vánoční strom. Pro návštěvníky bude připraveno občerstvení a další překvapení.

Živý betlém v Zaječicích

Osvětová beseda Zaječice pořádala v sobotu 29. listopadu pásmo sestavené z lidových písní a pranostik „Circulus vitae aneb Koloběh života“. Představili se žáci pěveckého a dramatického oddělení Základní umělecké školy Chrudim za doprovodu smyčcového orchestru. Ve vánoční hře s koledami a živým betlémem „Zvěstujem Vám radost“ vystoupili národopisný soubor Formani Slatiňany.

Koná se u vás o víkendu nějaká zajímavá akce
nebo ji snad dokonce pořádáte
a nenašli jste ji v našem přehledu? Napište nám o ní!
Stačí poslat email se základní informacemi o akci či pozvánkou
na adresu chrudimsky@denik.cz nebo pavla.mrazkova@denik.cz
TĚŠÍME SE NA VAŠE TIPY!