Volný čas lze využít smysluplně.Volný čas lze využít smysluplně.Zdroj: archiv pořadatele

V sobotu o půl osmé ráno ve Skutči odstartuje tradiční soutěž v požárním sportu O pohár starosty města, memoriál Honzíka Kreminy. Zároveň začne 1. kolo ligy okresu Chrudim v požárním útoku. Klání se koná na tréninkovém hřišti u koupaliště.

Program:

7:30 - 8:30 prezence družstev

8:30 - 8:45 slavnostní zahájení

9:15 start prvních pokusů

15:30 vyhlášení výsledků

Občerstvení zajištěno.

Bylanský den.Bylanský den.Zdroj: Deník/VLP Externista

V Bylanech se bude v sobotu konat velký Bylanský den. Je společnou oslavou 50. výročí mateřské školy, 135. Výročí SDH Bylany. Slavnostně bude otevřen rekonstruovaný obecní úřad a otevřena nová hasičská zbrojnice.

Program na celý den:

10:00 - Vystoupení MŠ Bylany

10:30 - Den otevřených dveří MŠ Bylany

12:30 - Uvítání v novém Obecním úřadě

15:00 - Hasičská soutěž u kulturního domu

19:00 - Taneční zábava - kapela Smažteto

Volný čas lze využít smysluplně.Volný čas lze využít smysluplně.Zdroj: archiv pořadatele

V sobotu večer se v chrudimském Divadle Karla Pippicha odehraje představení Sladké plody reality. Jde o chrudimskou premiéru komedie s Jaromírem Noskem, Monikou Zoubkovou, Miroslavem Novotným a Kristýnou Kudrnáčovou na téma „Když už si v lásce nevíme rady, vyměníme si partnery“.

Tato experimentální hra vypadá zpočátku jako situace z nějaké laciné reality show, nakonec se z toho ovšem vyklube zajímavá sonda do problematiky partnerských vztahů současné mladé generace, zabalená do místy až bláznivé komedie.

Slatiňanský zámek v letošní sezóně přivítá návštěvníky s novinkami.Slatiňanský zámek v letošní sezóně přivítá návštěvníky s novinkami.Zdroj: Deník/VLP Externista

Sobota a neděle bude ve Státním zámku Slatiňany patřit speciálním prohlídkám v doprovodu kastelána.

Návštěvníky zavedou nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. V přízemí nahlédnou do historických plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany, v suterénu poznají hospodářské části zámecké expozice - zámeckou ledárnu, kuchyni, nebo kotelnu z roku 1924, či anglický dvorek s renesančními sgrafity.

Vystoupají na půdu pod trámy barokního krovu a do zámecké věže, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda sestoupají do velké koupelny. Poznají úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Na závěr je čeká procházka přes lodžii a nově obnovený 50 metrů dlouhý balkon u západního a jižního křídla.

Prohlídky nejsou vhodné pro malé děti z důvodu časové náročnosti (min. 90 minut).

Průvodcem bude kastelán zámku Jaroslav Bušta

Začátek prohlídky v 11:10 a 13:10. Vstupné 260 Kč (jednotné).