Stejně jako v dubnu a květnu nezapomínáme na nápovědy, které mohou výrazně pomoci. Další z možností je navštívit sídlo Geoparku Železné hory, kde je kámen ve výloze vystaven.

Ze správných odpovědí vylosujeme opět jednoho výherce knihy Vestan od geologa a religionisty Tomáše Pavlíka pojednávající o mytologických postavách v přírodě národního geoparku Železné hory.

Součástí téměř dvousetstránkové knihy jsou rozsáhlé rejstříky obsahující více než tisíc jmen mytologických postav a podobný počet názvů nejrůznějších přírodnin. Text je doprovázen množstvím perokreseb. Je určena zájemcům o staré mýty, milovníkům přírody, učitelům, obyvatelům a návštěvníkům regionu i dalším čtenářům.

Znáte odpověď na červnovou soutěžní otázku? Napište ji do 15. června na mail romana.netolicka@denik.cz a připište své telefonní číslo, abychom vás mohli v případě vylosování kontaktovat.

Nápověda:

Červnový kámen

1. sehrál klíčovou roli v průběhu průmyslové revoluce v 18. a 19. století. Byl hlavním zdrojem energie pro parní stroje, které poháněly továrny, vlaky a lodě.

2. Existuje několik druhů, např. antracit, nebo lignit.

3. Používá se také v umění, především ve formě tyčinek pro kreslení.