Květnové kolo soutěže Chrudimského deníku a Geoparku Železné hory překvapivě přineslo spoustu správných odpovědí, i když jsme při vyhlášení avizovali, že hádanka bude opravdu těžká.

Vítězem kola se stává Martin Slavík z Chrudimě, který získává cenu od Geoparku Železné hory, a to knihu Vestan od Tomáše Pavlíka. Gratulujeme!

K vidění v Chrudimi budou ušlechtilé kočky a koťata.
Tipy na víkend: Hasičská soutěž, bludičky, ale i mezinárodní výstava koček

Kámen měsíce května - čaroit - je vzácný křemičitanový minerál, který se v současné době nachází pouze na jediném místě na světě – v ruském Jakutsku.Stát si tento unikát logicky chrání, a tak ho povoluje vytěžit 100 tun ročně. Kvůli tomu je cena čaroitu poměrně vysoká.

Přibližně dvoukilogramový čaroit lze na internetu zakoupit za necelých 20 tisíc korun. K dostání jsou i menší kamínky - dvacetigramový leštěný minerál stojí od pěti do sedmi stovek.

Čaroit transformuje negativní energii v hojivou sílu, stejně jako mění pocit nerovnováhy v příjemný stav harmonie. Vyčerpanému tělu dodává energii, uvádí v soulad protiklady a reguluje krevní tlak. Lidové léčitelství vyzdvihuje u tohoto polodrahokamu i léčivé schopnosti. Působí blahodárně na oči, srdce, játra a slinivku břišní. Napravuje poškození jater způsobené alkoholem. Pomáhá se zbavit křečí a bolestí. Čaroit přináší hluboký tvrdý spánek plný živých snů. Zahání nespavost a pomáhá klidně usínat. Blahodárně působí tam, kde je srdce ohroženo špatnou funkcí autonomního nervového systému. Léčí autismus a narušenou rovnováhu protikladů. (Zdroj: kamenyprozivot.cz)