Jak vysvětluje tisková mluvčí Povodí Labe Jana Burianová, skála tyčící se nad cestou v posledním půl roce popraskala natolik, že hrozí uvolňování mnohatunových bloků a jejich pád na komunikaci. Povodí Labe, na jehož území se skála nachází, se proto rozhodlo oblíbenou zkratku z Nasavrk do Křižanovic uzavřít, aby tak předešlo možnému neštěstí.

Zároveň se také rozeběhly práce na nápravě. „Zpracovává se projektová dokumentace a podle ní bude v příštím roce probíhat sanace horniny," říká Jana Burianová. Nyní však není možné říci, jakým konkrétním způsobem se popraskaná hornina zajistí.

V úvahu připadá například šetrné odbourávání jednotlivých bloků a následně ukotvení a zpevnění skály pomocí betonu. Odstřel nepřipadá v úvahu, neboť v těsné blízkosti stojí Křižanovická přehrada.

HOTOVO NEJDŘÍV ZA ROK

Kompletní uzavírka je povolená do konce října příštího roku. „Budeme dělat vše proto, abychom to stihli," dodává Burianová.

Aby nezodpovědní motoristé nebo chodci zákaz neporušovali, silnici uzavírají brány. Zhruba osmikilometrová objížďka vede po okolních komunikacích. Citelně se na ní ale projevuje fakt, že silničáři uzavřeli i cestu z Nasavrk do Hradiště, která dál vede právě do Křižanovic.