V Chrudimi položí mistr Gunter Demnig kameny před dům Salusových v Poděbradově ulici čp. 330 a před dům Agulárových v Široké ulici čp. 118.

„Instalace bude letos slavnostnější, za přítomnosti zástupců židovské obce v Praze, především pana Daniela Vaňka, který působí při židovské obci jako kantor a pronese na obou místech modlitbu za zemřelé. Budou přítomny rodiny obětí, na obou adresách budou v Chrudimi poprvé instalovány také kameny přeživším holocaustu. Projekt totiž počítá i s nimi a z obou rodin se jeden člen zachránil,“ vysvětluje historička Alžběta Langová.

Z Chrudimi odešlo do nucených transportů v roce 1942 celkem 87 tehdejších židovských spoluobčanů a konce války se dočkalo jen sedm z nich. „K určité migraci ale došlo už předtím po příchodu Němců, kdy se část židovské populace rozhodla pro včasný odchod. Šlo o přibližně čtyřicet lidí,“ upřesnila Alžběta Langová.

Na prvním ze slatiňanských míst připomenou Kameny zmizelých osud rodiny Stránských. „Jde o významnou rodinu, ze které vzešli například dva ministři někdejších československých vlád. Další kameny budou věnovány rodině Herrmannových, která předtím odešla do Slatiňan právě z Chrudimě,“ připomíná historička. 

Legiovlak. Ilustrační fotografie.
Letošní cesty Legiovlaku doprovází speciální loutkové představení