Zástupci koaličních subjektů navrhují zadání studie, která by rozpracovala více variant architektonického ztvárnění vstupu na hřbitov. Do rozhodovacího procesu o jeho výsledné podobě budou patrně moci promluvit i občané města.

Kastelán slatiňanského zámku a zastupitel opoziční Sedmy Jaroslav Bušta se kloní k jiné možnosti. Objevil totiž v archivech původní plán na stavbu působivé hřbitovní brány z pískovce od architekta Františka Schmoranze staršího, významného obyvatele Slatiňan a městského stavitele v Chrudimi v letech 1844-1871. Ten, coby autor plánů rozšíření hřbitova do současné podoby, vyprojektoval tuto bránu právě v místě nyní zbourané márnice. K realizaci uvedené brány ale už nikdy nedošlo.

„Je jen na nás, zda zvolíme variantu v podobě 'nějaké kovové brány', anebo využijeme původního záměru a brána bude skutečnou a důstojnou Branou do světa zemřelých dle projektu věhlasného slatiňanského architekta, který sám na tomto místě spočívá a k jehož odkazu se město oficiálně hlásí,“ podotýká slatiňanský kastelán.