Představitelé sociální demokracie na Pardubicku musí v poslední době řešit jeden problém za druhým.

Aféra dua Kasič
a Kodet na úvod

Jako první přišla na řadu aféra kolem bývalého starosty třetího pardubického městského obvodu Jána Kasiče a vydavatele novin Svatopluka Kodeta, kteří byli odsouzeni za to, že se podle policie pokusili uplatit reportéry televize Prima, kteří o politikovi natáčeli reportáž. Ta ukazovala na starostovu problematickou minulost, jejíž součástí bylo i působení ve Sboru národní bezpečnosti před rokem 1989.

Poté atmosféra uvnitř sociální demokracie zhoustla rozhodnutím hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, který z postu krajské radní pro oblast zdravotnictví navrhl odvolat Markétu Tauberovou. Na její místo pak přišel hejtmanův blízký spolupracovník Martin Netolický.

Hned vzápětí se provalilo, že první náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber provolal služebním telefonem až 27 tisíc korun za měsíc.
Nejvíce peněz ho stály SMS zprávy z Turecka, kdy ze svého telefonu rozeslal několik desítek „esemesek” denně.
O čtyři tisíce méně než v září měl ve výpisu za květen.

„Zvýšené náklady na telefon jsem měl vždy, když jsem byl v zahraničí,” vysvětlil první náměstek pardubické primátorky Jindřich Tauber, který pak část provolaných peněz doplatil.

Rezignací Miroslava Petržílka na post místopředsedy Krajského výkonného výboru (KVV) ČSSD pak skončila další kauza. Petržílek si měl podle sdělení generálního ředitele stavebního koncernu Enteria Libora Josky údajně říct o úplatky za to, že zařídí, aby vrcholní představitelé Pardubického kraje potvrdili a nechali proplatit faktury za navýšení víceprací na několika stavbách, které firma v současnosti pro kraj provádí nebo by měla provádět.

Jméno Miroslava Petržílka figuruje i v nejnovější kauze, kdy se Ústřední kontrolní komise ČSSD pozastavuje nad množstvím místních organizací na Bohdanečsku, které nevyvíjí žádnou nebo jen minimální aktivitu. Jejich 150 členů mělo údajně ve čtrnácti různých organizacích podporovat Miroslava Petržílka a zvyšovat jeho vliv na dění v sociální demokracii.

„Myslím, že tyto kauzy jsou důsledkem nikoliv vnitrostranického, ale především předvolebního boje,“ uvedl předseda Okresního výkonného výboru ČSSD a místostarosta Lázní Bohdaneč Zdeněk Gilar. „Je ale pravdou, že kandidátka do blížících se krajských voleb je početně omezená a každá skupina se snaží hájit své zájmy,“ prohlásil Zdeněk Gilar.

„Je pravděpodobné, že tyto kauzy nebudou poslední, které před volbami do krajského zastupitelstva vyplují na povrch,“ řekl šéf Okresního výkonného výboru ČSSD.

„Určitě se dá očekávat, že se bude medializovat kauza kolem bývalého místopředsedy Krajského výkonného výboru ČSSD Miroslava Petržílka. To, co se kolem něj v poslední době děje, mě velmi mrzí. Je to můj velmi dobrý známý, kamarád. Vnímám ho jako schopného člověka, který toho pro stranu udělal hodně,“ pokračoval Zdeněk Gilar.

„Nařčení, že Miroslav Petržílek požádal o úplatek, samozřejmě musí vyšetřit policie. Ale i kolem této záležitosti mám celou řadu nejasností,“ podotkl předseda Okresního výkonného výboru ČSSD.

Ani šéf Krajského výkonného výboru ČSSD, pardubický poslanec Miroslav Váňa se nedomnívá, že by vršící se kauzy kolem sociální demokracie v Pardubickém kraji byly dílem náhody.

ODS: Kauz kolem ČSSD je nějak moc

„Kauz, které jsou předmětem policejního vyšetřování a týkají se sociální demokracie, je v poslední době nějak moc. I fakt, že si v řadě případů významní funkcionáři ČSSD protiřečí, nesvědčí o ničem dobrém v této straně,“ reagoval pardubický zastupitel a místopředseda Oblastní rady Občanské demokratické strany Alexandr Krejčíř.

„V časové rovině jde zřejmě o začátek negativní kampaně vedené proti sociální demokracii před podzimními krajskými volbami. Odkud se informace sbírají, kdo je poskytuje, zdarma či za úplatu? Toto vše jsou otázky, které mě osobně velmi znepokojují. Ukazují totiž na prohnilost chování představitelů „zavedených“ politických stran od nejnižší úrovně až po nejvyšší patra,“ sdělil krajský šéf Věcí veřejných Miroslav Drobný.

Skandály osobní, stranické i korupční

Ve druhé rovině je podle něj zapotřebí vnímat skandály krajské ČSSD ze tří pohledů: osobní, stranické a korupční.
„Osobní selhání lze vysledovat například u případu pana Kasiče, kdy podcenil svoji angažovanou „esenbáckou“ minulost a zejména politickou konkurenci. Stranické pochybení je typické u pana poslance Váni, který, jako předseda krajské organizace, dává ode všech trablů svých stranických kolegů ruce pryč. Nejhorší, co do společenského dopadu, je zcela jistě třetí pohled, tedy korupční,“ podotkl krajský šéf „Véčkařů“.

„Vzpomenu-li na nákladnou kampaň sociálních demokratů před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010, spekulace o stomilionovém dluhu, schodkový rozpočet na rok 2012, to vše jsou pro mě indicie, které by mohly vypovídat o něčem prohnilém uvnitř ČSSD. S ohledem na vyšetřování možné korupce Policií ČR se však dále k případnému korupčnímu potenciálu, možnostem a předpokladům velkých stran nebudu vyjadřovat,“ uzavřel Drobný.