Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Novák: Nejsem ekologický lump

Proseč - Starosta Proseče Martin Novák se vyjadřuje k dalšímu vývoji kauzi spojené s kácením lip na zdejším katolickém hřbitově. Jeho rekaci přinášíme v plném znění.

7.6.2009 2
SDÍLEJ:

Prosečská radnice byla v březnu 2007 terčem kritiky za ořezání lip na místním hřbitově. Do sporu, který nyní řeší Česká inspekce životního prostředí, vstoupil i senátor Martin Mejstřík.Foto: Magdalena Sodomková

Původně jsem se nechtěl se do vyřešení celé záležitosti (tj. pravomocné rozhodnutí soudu nebo rozhodnutí otrestním oznámení) vyjadřovat (nemám na to čas, protože příští týden jsou v Proseči závody na horských kolech – Author cyklo Maštale 2009 a ani chuť). Bohužel inspekce opět útočí na moji osobu a redaktor Lidových novin mě dokonce přirovnal k panu Rathovi. Takto zkreslené informace poškozují nejen moje jméno, ale i dobrou pověst našeho městečka. Zdůrazňuji, že odhadem 80% lidí chce lípy skácet nebo radikálně ořezat (ořezat je protizákonné), 15% je to jedno, 5% je proti a 5 lidí dělá všechno proto, aby lípy stály.

Problém s nebezpečnými lípami na katolickém hřbitově nabral intenzitě a začíná se vyhrocovat. Stručně shrnu sled posledních událostí. Zastupitelstvo obce schválilo na základě ankety ve zpravodaji a na internetu 18.9.2008 pokácení lipové aleje. Mělo následovat povolení ke kácení vydané orgánem ochrany přírody, ale 29.10.2008 jsme obdrželi rozhodnutí ČIŽP (Česká inspekce životního prostředí), kterým zakázala kácení. Následovalo naše odvolání na ministerstvo, které zákaz potvrdilo. V současnosti leží na krajském soudu žaloba na zrušení zákazu.

Na konci dubna letošního roku vlivem silného větru praskl podélně kmen jedné lípy. Strom byl provizorně svázán a z bezpečnostních důvodů jsem umístil na hřbitov ceduli se zákazem vstupu do vyřešení celé záležitosti. Uvedl jsem zde i jména lidí (v Proseči nebydlí), kteří se o zákaz zasadily a kontakt na inspekci (telefony veřejně přístupné), aby si inspekce vyslechla i názory druhé strany. Inspekce na mě podala trestní oznámení mávajíce rok starým posudkem od dendrologa o dobrém zdravotním stavu stromů.

Paradoxně dva dny po mém trestním obvinění byli obviněni tři pracovníci zlínského magistrátu za smrt dvou chlapců, kteří podlehly následkům pádu stromu. Také oni měli v ruce tři měsíce starý posudek dendrologa.

Celý problém se přesouvá do nesmyslných útoků, které vůbec neřeší podstatu problému, a to je bezpečnost lidí na hřbitově. Při každém varování hydrometeorologického ústavu trnu, že lípy spadnou, nedej bože, aby tam byl zrovna pohřeb. Bezmocně můžu pouze čekat, kdy bude svoláno soudní řízení, jak dopadne … pak odvolání … rok, dva, … co zase "zelení" vymyslí? Druhý rozměr a myslím si závažnější, je problém zasahování do vlastnických práv bez přebírání odpovědnosti. Povinnosti a odpovědnost na straně radnice, majitele, právo prosazovat svoji pravdu na straně aktivistů, státu?

Inspekce ani někteří kritizující novináři nezvedli zadek z kanceláře a nebyli se podívat na prasklou lípu. Nemluvě o možnosti autorizace toho, co člověk řekne (tradiční vytržení věty z kontextu). Je například lež, že kácení lip bylo prováděno protizákonně. Pokud by to byla pravda, bude radnice pokutována. Neplatili jsme ani korunu a věřte, že inspekce pokuty udělovat umí.

Ptám se komu to prospěje v době před volbami do evropského parlamentu? Nebo je to jen v hlouposti některých redaktorů, kteří sedli na lep zelené loby?
Dostane se Proseč na titulní strany deníků a hlavních zpráv televizí, až se něco stane? Určitě, a špatná bude opět radnice a starosta.

A závěrem ještě několik poznámek k posledním akcím inspekce. V jejich tiskových výstupech jsem stylizován do role ekologického lumpa. Většina lidí, kteří se k problému vyjadřují, nikdy v Proseči nebyly.

Radnice za posledních 10 let vysázela stovky stromů na nelesních pozemcích, tisíce formou zalesňování zemědělských pozemků, realizovali jsme několik drobných vodních ploch na zlepšení vodního režimu v krajině, plynofikovali jsme městečko a v příštím roce bude odvedena na čistírnu odpadních vod kanalizace od většiny obyvatel Proseče. Připravujeme projekty na obnovitelné zdroje energie (bioplynová stanice, větrné elektrárny a to paradoxně naráží na nesmiřitelný odpor „zelených“, kdo někdy narazil na odpor ekologických teroristů , ví o čem mluvím).

Většiny lidí z inspekce si velmi vážím, protože je s nimi dobrá spolupráce a jde jim opravdu o ochranu přírody. Naopak extrémní postupy a postoje činnost inspekce poškozují.

Pan Janeba z inspekce se velmi mílí, když si myslí, že jsem se pro příští komunální volby svým postupem odepsal (LN 5.6.). V tomto případě stojí většina Proseče za mnou. Mimochodem, dělám starostu již 11 rokem a už v tom nechci pokračovat. Důvody jsou dva: Za prvé únava a potřeba nových nápadů pro naše městečko, za druhé již nemám sílu vysvětlovat blbcům, že jejich názor je špatný.

A když už jsem se rozepsal, tak k podstatě zákazu. Inspekce zákaz zdůvodňuje, že orgán ochrany přírody (náš úřad) nevycházel ze spolehlivě zjištěného stavu věci, tj. nezajistil si odborné posudky k předmětné aleji, což zákon neukládá. Naše obec musí každou korunu dvakrát obrátit než ji utratí. Co znalec, to ale jiný názor (viz např. web - http://www.stromyvemeste.cz/dokumenty.php ). Neodolám citovat z posudku Botanického ústavu AV ČR: „- z hlediska provozní bezpečnosti stromů, bezpečnosti občanů a ochrany majetku a dále z odborného (sadovnického, dendrologického, arboristického) hlediska je jediným možným řešením výsadba nové aleje. Krátkodobá opatření doporučována jak některými posudky, tak laickou veřejností rovněž považujeme za nesmysluplné a zbytečné plýtvání finančními prostředky“ - jedná se o mladší alej v parku a bez narušení kořenového systému od kopání hrobů.
Veškeré dokumenty jsou umístěny na webu našeho městečka www.prosec.cz v oddílu lipová alej.


V Proseči 5.6.2009
Ing. Martin Novák,
starosta

7.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Ilustrační foto.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Trenér Cirkl: Hejcman zapresoval na stopera a srovnal

Třemošnice - V dalším domácím utkání fotbalového krajského přeboru Třemošničtí přivítali Holice. O vítězi rozhodly penalty.

Škody po nehodě jdou do statisíců

Chrudim – Dvě auta se srazila na silnici I/17 u Chrudimi v úterý patnáct minut po osmé večer. Podle slov tiskové mluvčí Policie ČR Evy Maturové jel šestačtyřicetiletý řidič peugeotu od Chrudimi v levém odbočovacím pruhu na Pardubice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení