Na statného vlčáka Kazana už by s trochou nadsázky mohli v chrudimském útulku Alík napsat málem inventární číslo. Strávil tady už tři roky.
Pohledného psa si před časem odvezli noví majitelé, které neodradila ani jeho poněkud ostřejší povaha. Naopak, byla výhodou, protože Kazan měl sloužit především jako hlídač. Jenže něco se zase „zvrtlo“.

„Kazana nám vrátili z adopce, i když se choval vzorně. Nikoho nepokousal, hlídal objekt. Nemám ověřenou informaci, ale prý budou hospodu, kde měl Kazan hlídat, zavírat, takže psa vrátili,“ uvádí veterinární lékařka Zuzana Mravíková z chrudimského útulku Alík. „Takže kdo by chtěl psa na hlídání objektu, najde ho opět v útulku v Chrudimi,“ připomíná Mravíková. Na nové pány tu ale čekají i další psi a fenky.

„Máme tu zajímavého pejska plemene border kolie. Je to vysoce inteligentní pes, toto plemeno jsme například mohli vidět tancovat v soutěži Česko hledá talent. Dále tu máme mladého a temperamentního německého ovčáka nebo fenku leonbergera. Od minulého pátku tu máme také středně velkého psa, který má zraněné pravé ucho. Polovina mu ho chybí, a tak je v léčbě. Je milý a rád aportuje. Dostal jméno Ušák a budeme rádi, když se přihlásí jeho majitel,“ pokračuje veterinářka Zuzana Mravíková

V útulku je ale například i osmiměsíční černá krátkosrstá fenečka, kterou kdosi přehodil dovnitř areálu přes plot. „Ti lidé si snad vůbec neuvědomují, že si psík může zlomit nohu nebo si jinak ublížit,“ podivuje se veterinářka nad osudem milé fenky.

Na nové majitele stále čekají rovněž handicapovaní psi. Slepí pejsci Míša a Berry jsou teď v útulku v Podlíšťanech, kde mají individuální péči a trvalý výběh. Tam jsou i někteří další chlupáči, odchycení původně v Chrudimi.

„Chtěla bych upozornit, že je třeba dávat psům na obojek známku nebo zaznamenat telefonní číslo. Během pouti byli například odchyceni dva psi s obojky, kteří ale nebyli označeni a tak skončili v útulku,“ připomíná Zuzana Mravíková.