Mladí Češi ve věku 15 – 18 let jsou totiž významně vystaveni působení řady rizikových faktorů způsobujících onkologická onemocnění nebo přispívajících k jejich vzniku. Jedinou možností, jak nepříznivý vývoj zvrátit, je pro ně významně změnit životní styl.
Vyplynulo to z průzkumu na středních školách, který navazuje na besedy v projektu Rakovina není náhoda. Podle něj jsou hlavními riziky, jimž se čeští středoškoláci dobrovolně vystavují, kouření, konzumace tučných jídel a alkoholu a podceňování ochrany kůže před slunečním zářením.
Pravidelně kouří 28% středoškoláků, každý pátý chlapec a každá dvacátá dívka mají nadváhu, osm z deseti se v dosavadním životě nejméně jednou spálilo na sluníčku tak, že se jim sloupala kůže, čtyři z pěti středoškoláků jí až dvakrát týdně uzeniny nebo smažená jídla a téměř každý druhý vypije za týden dvě až tři piva nebo stejný počet „panáku“ či skoro půl litru vína.
Průzkum se konal v květnu a červnu mezi studenty středních škol z celé ČR v rámci osvětové akce Rakovina není náhoda, která s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR probíhá od ledna 2011 a jíž se dosud zúčastnilo více než tři tisíce studentů. Průzkum proběhl v 11 středních školách (pět gymnázií, 5 středních odborných škol, jedna střední průmyslová škola) ve Vysokém Mýtě, Zlíně, Hlučíně, Moravském Krumlově, Ostrově, Soběslavi, Mostě a Teplicích.
Zúčastnilo se ho 547 respondentů, z toho 375 dívek a 172 chlapců ve věku 15 až 18 let (91 patnáctiletých, 202 šestnáctiletých, 169 sedmnáctiletých a 85 osmnáctiletých). Obsah a struktura otázek a jejich hodnocení byly konzultovány s ředitelem Masarykova onkologického ústavu a předsedou České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiřím Vorlíčkem, CSc.
Zuzana Labudová