Policie letos kvůli silně seškrtaným výdajům ušetří část provozních nákladů za nájemné také na Chrudimsku. Se svou žádostí uspěli policisté například v Třemošnici, kde jim město odpustilo celou částku, tedy pro letošek rovných 100 tisíc korun.

Město samo přesto o celou sumu nepřišlo. Zdejší radnice totiž oslovila asi desítku okolních měst a obcí, zda by byly ochotny převzít náklady na svá bedra. „Uspěli jsme téměř ve všech případech, musím říci, že odmítla pouze jediná Seč,“ uvádí třemošnický starosta Stanislav Peca.

K výpočtu příspěvků jednotlivých obcí využili Třemošničtí jako klíče počtu obyvatel okolních sídel. Obce tak přispěly do kasy města dvanácti korunami za každého svého obyvatele. Poměrně největší část nákladů tak dál nese sama Třemošnice, která jako největší sídlo oblasti přichází asi o 30 procent kdysi inkasované částky.

„Jestli by policie jinak z města odešla, to při jednání nezaznělo. Naopak, policisté jen popsali svou špatnou finanční situaci, přičemž uvedli svůj zájem zůstat ve městě. A my jsme jim vyšli vstříc. Policii tu potřebujeme, i když třeba v noci slouží v celé oblasti od Podhořan až do Seče pouze dva příslušníci. Máme jen obavu, aby se z letošního případu nestalo pravidlo,“ dodává Peca.

Se vstřícným přístupem se policisté setkali také v Chrasti. „Pro rok 2011 odsouhlasila rada města snížení nájmu z téměř 60 tisíc korun až na symbolickou jednu korunu,“ uvedla chrastecká starostka Martina Lacmanová. Také ona říká, že radní si práce policie považují a neradi by o služebnu ve městě přišli.