Kdo miluje rozhled, ale nechce se mu investovat do vyhlídkových letů letadlem, může vychutnávat nádhernou krajinu na Chrudimsku z mnoha rozhleden, které v regionu stojí. Například v okolí Proseče jsou hned tři. Turisté si je mohou zvolit jako jeden z mnoha cílů, kam lze bez potíží dojet na kole po cyklotrasách, které se Toulovcovými Maštalemi linou.

Toulovcova rozhlednaPodle stáří a výšky je na prvním místě Toulovcova rozhledna stojící na Jarošovském kopci ve výšce 539 metrů nad mořem mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy.

Po šedesáti schodech lze vystoupat na vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 metrů, odkud je vidět nejen do blízkého okolí, ale při dobré viditelnosti i do Pardubic, Hradce Králové a prakticky celého pásu pohoří ohraničující Českou republiku ze severu.

Tato rozhledna voní novotou, neboť koncem června byla po téměř dvou letech rekonstrukce znovu otevřena. Kvůli špatnému technickému stavu z původní rozhledny zůstaly pouze základy, schodiště, střecha a kovové zábradlí. Nové dřevěné kmeny byly ošetřeny speciálním nátěrem, aby se na nich tolik nepodepisovalo počasí a škůdci.

Toulovcova rozhledna nese název podle rytíře Vavřince Toulovce, který údajně podnikal loupeživé výpravy na Moravu, kde okrádal bohaté měšťany a poklady ukrýval do skal v okolí své tvrze v Jarošově.

Slavné jméno

Mladší a vyšší sestrou je rozhledna Terezka, která výškou 28 metrů už zdálky vítá všechny návštěvníky, kteří zavítají do Pasek nad Prosečí. Na jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů je třeba vystoupat do 112 schodech, ale kdo tak učiní, bude odměněn majestátním výhledem do krajiny, kde mezi zelenými stromy a loukami leží rozeseté vesničky.

Jméno rozhledny připomíná spisovatelku Terézu Novákovou, která Proseč navštěvovala od roku 1901 a o dvě léta později zde manželé Novákovi zakoupili chalupu.

Rozhledna Borůvka.Kdo se stále ještě nenabažil výhledu do krajiny, může zavítat ještě na Borůvku u obce Hluboká, což je rozhledna nejmladší a z architektonického hlediska též nejzajímavější. Tvarem připomíná přesýpací hodiny vysoké 18,5 metrů. Z kruhové vyhlídkového plošiny je vidět do krajiny na rozmezí České tabule a Českomoravské vysočiny.

Borůvka stojí na návrší, kterému se říká Borek či Na Borůvčí a po něm získala své jméno.

Bytelná konstrukce

Opustíme-li nyní Prosečsko, stále nám zbude dostatek míst, odkud lze obdivovat výhled do širé krajiny, například rozhledna Bára na Podhůře u Chrudimi.

Návštěvníky zaujme samotná stavba ve tvaru postupně se zužujícího jehlanu. Originální architektonické dílo Martina Rajniše je vyrobené z modřínových a dubových prken pocházejí z okolních lesů, které drží pohromadě vlastní vahou.

Původní rozhlednu smetlo v roce 2008 tornádo a vedení města nechalo Báru znovu vybudovat, a to mnohem důkladněji. Vylepšená konstrukce obsahuje téměř dva kilometry ocelových lan a je vybavena unikátním mechanickým systémem, který reaguje na roztahování a smršťování konstrukce v důsledku měnících se povětrnostních podmínek.

Koho by omrzel výhled z výšky 17 metrů, může navštívit lanový park v korunách stromů přímo sousedící s rozhlednou, nebo vzít kolo a vyzkoušet si speciální, terénní dráhu singltreck, která vede přímo mezi stromy. Schopnost držet rovnováhu na kole prověří i nedávno otevřený pumtreck a děti zabaví i prolézačky na hřišti. (lv)