Navzdory víkendovému času se tu i v sobotu odpoledne stále ještě pilně pracovalo, neboť stavbaři chtějí před příchodem zimy využít dosavadního příznivého počasí.

„Nyní tu stojí již šestnáct z plánovaných 36 staveb, ochranná hradba i provozní budova. Začalo se stavět letos v červnu a skanzen by měl být pro otevřen v dubnu 2013,” připomíná průvodkyně Tereza Koubová, zastupující na stavbě technický dozor investora. Skupina desítek shromážděných zvědavců pak míří spolu s průvodkyní přímo mezi zčásti hotové keltské domy.

„Proč jsou všechny stavby ukotveny na ohněm opálených kůlech?” zní jedna z prvních otázek. „Zuhelnatělý povrch dřevo impregnoval proti škůdcům a chránil je i proti hnilobě. To už Keltové dobře věděli,” vysvětluje Tereza Koubová a ochotně odpovídá i na další zvídavé dotazy. Cesta mezi výmoly a blátivými kouty staveniště trvá skoro hodinu a stále by bylo na co se dívat. Mnozí ale pospíchají, neboť v centru Nasavrk mezitím vrcholí přípravy na podvečerní lampionový průvod.

Děti si mezitím užily vyrábění strašidel a někteří rodiče vzali odpoledne zavděk také dvěma připravenými besedami. První z nich se věnovala někdejšímu životu Keltů a druhá pak projektu nasavrckého skanzenu.

Připraveno bylo i vystoupení keltské harfenistky. Kolem 17. hodiny se již ale v areálu zámku rozžínají první lampiony a krátce nato začíná lampionový průvod ke kamennému kruhu, kde se pak pod vedením druida Lugara uskutečnil keltský obřad na uvítání nového roku.