Keltský skanzen staví v Nasavrkách nezisková organizace Boii, z. s., která zde působí již dvanáct let. Ačkoliv se tomuto unikátnímu projektu tak trochu lepí smůla na paty, spolek Boii se nevzdává a pracuje na dokončení keltské vesnice. Ta by měla být pro veřejnost poprvé otevřena v příštím roce.

„Generálního dodavatele stavby, společnost ABK-Pardubice, a.s. provázejí potíže, my ale na projektu pracujeme naplno dál. Neexistuje varianta skanzen nedostavět," říká Anna Frantalová ze spolku Boii.

Zavřít před zimou

Na skanzenu tak probíhají po celý podzim dobrovolnické brigády, kde může přiložit ruku k dílu každý, kdo chce pomoci. Pracuje se zejména na proutěných výpletech stěn, na hliněných omítkách a dobrovolníci pomáhají také s jednoduššími tesařskými a zemními pracemi. Postupně zde tak rostou jednotlivá keltská stavení. „Naším velkým cílem je dokončit letos co nejvíce keltských domů, opevnění a také „zavřít" před zimou budovu zázemí, aby se zde dalo pracovat přes zimu. Požádali jsme o pomoc i sponzory a velmi si vážíme toho, že nás podpořila řada významných společností z našeho kraje," dodává Anna Frantalová.

Stačí napsat e-mail

V Nasavrkách tak již brzy vznikne unikátní centrum, ve kterém budou probíhat pravidelné kulturní akce, vzdělávací programy pro děti a mládež, archeologické konference či ekologické aktivity. Všechny historické stavby se zde staví podle archeologické předlohy a zásadně z dobových materiálů, jako je dubové dřevo, sláma a kámen.

Přijeďte pomoci i vy!

Dobrovolnické brigády se konají vždy o víkendu od pátku do neděle. Přijet můžete na celý víkend nebo na část. Ideální je napsat předem na boii@boii.cz

První z následujících brigád se uskuteční již tento víkend 11. 12. října a hlavní aktivní víkend je naplánován na sobotu a neděli 18. 19. října. V závislosti na dalším počasí je pak možné, že se ve skanzenu bude pracovat také od 24. do 26. října.

Přes léto každý den

Jak se vlastně projekt rodil a proč bude keltská vesnice stát právě v Nasavrkách?

Předseda Boii Lukáš Blažek vysvětluje: „Myšlenka propagace keltského kulturního dědictví na Nasavrcku souvisí s významným archeologickým nalezištěm v Hradišti u Nasavrk, kde před více než 2000 lety stávalo keltské 'město' oppidum a jeho průzkumem v průběhu 70. a 80. let minulého století. Konkrétně projekt skanzenu vznikl v Nasavrkách kolem roku 2000," uvedl předseda Boii. Lukáš Blažek upřesnil i to, jak bude vesnice po otevření fungovat. „Po otevření počítáme v hlavní sezóně od června do září s celotýdenním provozem. Mimo sezónu pak s provozem částečným, víkendovým. Směřujeme k tomu, abychom skanzen veřejnosti zpřístupnili na přelomu jara a léta 2015."

Předseda Boii Lukáš Blažek připomněl, že při zrodu skanzenu sehrála svou roli také inspirace ze zahraničí. „V projektech i v provozu skanzenů jsme se inspirovali asi deseti více či méně podobnými projekty. Za návštěvu stojí určitě lokalita Schwarzenbach v Rakousku nebo Gabreta v Bavorsku. (man)