„Vypsání výběrového řízení by pro nás znamenalo obrovskou ztrátu,“ říká Anna Frantalová

„V žádném případě nezvažujeme variantu ukončení projektu. Hledáme možnosti, jak potíže co nejdříve vyřešit tak, aby stavba skanzenu nebyla ohrožena,“ říká manažerka projektu Anna Frantalová.

Všechno začalo zahrnutím občanského sdružení Boii do vyšetřování případu podezření z nezákonného jednání ve veřejných zakázkách. Kauza se týká několika desítek případů z celé České republiky. Nasavrčtí se ve vyšetřování ocitli na základě toho, že losování ve druhém stadiu řízení zajišťovala jako subdodavatel stejná společnost jako v některém z případů, v nichž k porušení zákona zřejmě došlo.

„Naše sdružení tuto společnost vůbec nezná a nikdy jsme s ní nejednali. Pro celou administraci a zajištění výběrového řízení jsme si najali společnost Ingeniring Krkonoše a.s., a to proto, že se jedná o velmi náročný proces, a vzhledem k tomu, že všichni naši členové jsou dobrovolníci bez hlubších zkušeností v těchto záležitostech. Chtěli jsme se vyhnout jakýmkoliv formálním nedostatkům. Do celé věci se naše občanské sdružení dostalo nešťastnou náhodou, a jak jsme opakovaně uvedli, cítíme se tím být poškozeni,“ zdůrazňuje manažerka.

Otázku losování ve výběrovém řízení, nyní prošetřuje Policie ČR a také Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Členové Boii Nasavrky očekávají, že definitivní rozhodnutí ÚOHS budou znát do konce února. Zaslali již potřebné doklady a dále s úřadem spolupracují.

Druhým směrem, kterým se řešení výběrového řízení ubírá, je jednání s Úřadem Regionální rady. Tato jednání jsou podle Anny Frantalové velmi komplikovaná.

VÍCE O PODEZŘELÝCH VÝBĚROVÝCH ŘÍZENÍCH NAJDETE ZDE

„Monitorovací zprávu, jejíž součástí je i výběrové řízení, jsme odevzdali loni 10. srpna. První připomínky jsme od Úřadu dostali v říjnu. Byly pouze drobného charakteru a všechny jsme obratem vysvětlili. Proto nás překvapilo, když jsme se před Vánocemi dozvěděli, že ve výběrovém řízení jsou formální nedostatky tak závažné, že bude třeba jej zrušit a vypsat nové. To by pro nás představovalo ztrátu 100 procent již vynaložených nákladů. Ty se pohybují v řádu milionů korun. Proti připomínkám Úřadu jsme v řádném termínu podali námitku, neboť s nimi silně nesouhlasíme a považujeme je za uměle vytvořené,“ říká Anna Frantalová.

„Zvažujeme i řešení právní cestou,“ dodává.

Víra v dobrý konec

Členové Boii Nasavrky předpokládají, že dořešení připomínek bude trvat také do konce února. „Věříme, že se nám podaří vše v pořádku vyjasnit a že i přes komplikovaná jednání s Úřadem Regionální rady bude shledáno, že jsme se žádného pochybení skutečně nedopustili. „Jen neradi bychom zpochybňovali postup tohoto úřadu,“ uzavírá manažerka projektu.

O projektu

Projekt stavby keltské vesnice je cílem sdružení již od roku 2002 a tvoří poslední součást komplexu Keltského archeoparku Nasavrky. Jeho záměrem je vybudování živého skanzenu rekonstrukce keltské vesnice, která se bude skládat z 36 budov a mohutného opevnění. V roce 2010 byl projekt podpořen dotací z EU, a to ve výši 60% celkových nákladů, zbývajících 40% zajišťuje občanské sdružení. Stavba projektu probíhá od června 2011, slavnostní otevření je plánováno na jaro 2013.Skanzen se stane významným kulturně-vzdělávacím centrem, místem, kde se budou setkávat lidé a seznamovat se s našimi kořeny, místem prodchnutým inspirací a nadšením.

Další informace o projektu jsou k dispozici na webových stránkách www.boii.cz.