Chrastecký starosta Tomáš Vagenknecht listuje v loňském rozpočtu města „Výdaje na provoz dosáhly 327 tisíc korun a kino přineslo pouhých čtyřicet tisíc. To už je neúnosná situace,“ vysvětluje. Klade zároveň důraz na to, že je provoz přerušen, nikoliv ukončen. „Kdyby se našel zájemce o pronájem, mohlo by se promítání obnovit,“ podotýká.

Budova kina se nyní temperuje, teplota uvnitř se pohybuje kolem sedmi stupňů. Náklady ale budou ve srovnání s třísettisícovým ročním vydáním pouze minimální.

Prodělečný obchod

Co bude dál s městským kinem, vedení chrastecké radnice neví. Interiér se šikmou podlahou je specifický pouze pro biograf, jehož provozu by se musel pustit pouze nadšenec s duší hazardéra. „Pravda je, že je promítací zařízení zastaralé, zakrátko se filmy v tomto formátu ani nebudou půjčovat,“ připouští starosta.

Přerušení provozu kina vedení města dlouho zvažovalo. Nakonec rozhodla červená čísla v rozpočtu a skutečnost, že lidé sledují filmové snímky převážně v klidu domova.

Některá města je zvelebují

Navzdory současné lavině laciných DVD přikládaných k novinám a časopisům se některá města na Chrudimsku nechtějí vzdát biografů. To, že jsou prodělečné, radnicím nevadí.

„Město kulturu podporovat musí, ostatně na to od státu dostává dotace. My jsme do rekonstrukce kina investovali půl milionu korun a návštěvnost stoupla o třicet procent,“ říká místostarostka Heřmanova Městce Zdeňka Sedláčková. Biograf je vybaven videoprojekcí s prostorovým zvukem, lidem nabízí občerstvení, zadní řadu pohodlných křesel se stolky i nápaditý výběr filmových snímků.

Po generální rekonstrukci kulturního domu město Skuteč pozvalo návštěvníky do prvního digitálního kinosálu v Pardubickém kraji. „Investice dosáhla dvou a půl milionu korun.,“ potvrzuje vedoucí odboru kultury a školství Lenka Balounová.

Město Chrudim zrušilo letní kino pro nízkou návštěvnost. Krytý biograf má od nového roku v režii Chrudimská beseda, která bude usilovat o zvýšení návštěvnosti.

V Hlinsku se biograf nachází v budově, kterou má město v pronájmu do roku 2010. „Kino je prodělečné, jen jeho vytápění stojí velké peníze. Ale o jeho zrušení určitě neuvažujeme. rušit ho určitě nebudeme,“ říká hlinecká starostka Magda Křivanová.

"Akce Z"

Kina na Chrudimsku se začala rušit už počátkem devadesátých let. Jako první přišel na řadu biograf v Prosetíně, který místní občané postavili v "akci Z". Objekt získaly restituentky a obec neměla finanční prostředky na odkup ani na finančně náročný pronájem.

V loňském roce bylo rovněž zrušené kino v Hamzově léčebně pro děti a dospělé v Luži - Košumberku.