Střední škola chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem bude mít novou jízdárnu. Nahradí současnou „plechárnu", která se nelíbí zástupcům UNESCO. Jednou z podmínek zapsání krajiny kladrubského hřebčína na seznam světových památek bylo totiž zbourání plechové školní jezdecké haly nedaleko zámecké budovy.

„Pardubický kraj se k tomu zavázal hned poté, co se podaří postavit novou halu v areálu školy,“ připomněla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. To se nyní přiblížilo, Rada Pardubického kraje vybrala zhotovitele, kterému bude v lednu předáno staveniště.

Současná krytá hala slouží jako jízdárna pro výcvik koní a mladých jezdců ze Střední školy chovu koní a jezdectví. Poslední socialistická budova, která už ale studentům nevyhovuje a navíc je nevzhledná, tak půjde k zemi. Nahradí ji nová montovaná ocelová hala, která vyroste přímo v areálu školy. Uvnitř bude nově také hygienické zázemí, sklad překážek, sedel a tribuna. Součástí stavby je i hlediště pro 100 diváků, což umožní také konání menších závodů a přehlídek. Nebude chybět ani parkoviště nebo nové osvětlení.

Pardubický kraj, který je zřizovatelem školy, postaví novou jízdárnu. Studenti by se nových prostor měli dočkat do dvou let.

„Vybraná firma, která předložila nejnižší cenu, má ve smlouvě lhůtu 17 měsíců od předání staveniště. To znamená, že by hotovo mělo být do poloviny roku 2025, a před dalším školním rokem by už takzvaná plechárna mohla jít k zemi. Součástí projektu je i vybudování nových zpevněných ploch a parkovacích míst včetně nového venkovního osvětlení a požární nádrže, která zajistí dostatek hasební vody pro celý areál školy,“ přiblížil projekt náměstek hejtmana pro investice a předseda Rady památky UNESCO Roman Línek.

close Nová jízdárna. info Zdroj: Pardubický kraj zoom_in Nová jízdárna.

Kraj o stavbu nové jízdárny usiluje již několik let, řešily se však peníze. Předpokládaná cena stavby byla 59 milionů korun. Nyní při výběrovém řízení ale klesla na 45 milionů včetně DPH. Hejtmanství navíc výrazně pomůže dotace. „Pardubický kraj obdržel rozhodnutí o poskytnutí dotace v maximální výši 44 milionů korun. Vyplatilo se nám, tedy počkat si na možnost čerpání dotací a využít krajské prostředky pro další projekty,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

Úspěšná sezona

Krajina hřebčína je od roku 2019 na seznamu UNESCO. Národní hřebčín Kladruby nad Labem si letos prohlédlo 84 647 lidí. Návštěvnost se tak zhruba vyrovnala dosud rekordnímu roku 2019. „Do areálu v samotných Kladrubech přišlo 47 470 turistů, do hřebčína ve Slatiňanech 29 822 a do nově opravených výcvikových stájí v Heřmanově Městci 7355 návštěvníků,“ uvedla mluvčí hřebčína Kristina Chaloupková. Hřebčín tradičně pořádá různé akce pro veřejnost. Kromě speciálních prohlídek areálů mezi ně patří jezdecké soutěže, mezinárodní závody spřežení, výkonnostní zkoušky hřebců a klisen, Den starokladrubského koně, komentované projížďky, drezurní závody nebo Hubertova jízda.

Program akcí Národního hřebčína Kladruby nad Labem pro rok 2024
Návštěvníci se mohou těšit na již tradiční akce: 18. - 21. dubna Mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár, 25. května Den starokladrubského koně, 11. srpna Dámský den, 13. září zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby. Chybět nebudou ani drezurní závody ve Slatiňanech, koncerty v kostele sv. Václava a Leopolda nebo oblíbené komentované vyjížďky Krajinou UNESCO.