„Veřejně dostupná wi-fi síť funguje už řadu let na Resselově náměstí. O síti v klášterních zahradách ale vůbec nic nevím," odpověděla v úterý na přímý dotaz také pracovnice městského informačního centra Petra Vykydalová. Podobně se vyjádřila i Jarmila Vojtíšková, vedoucí oddělení informatiky Městského úřadu Chrudim.

Anténa na kostele

Roušku tajemství zahradního internetu poodhalil až Jiří Kadeřávek z Chrudimské besedy, což je organizace, jež provozuje přilehlé Muzeum barokních soch. „Bezdrátový internet je v zahradách dostupný již někdy od roku 2011. Vysílač byl umístěn na kostel sv. Josefa, v němž sídlí muzeum. Lidé se tu opravdu mohou připojit bez znalosti jakéhokoliv hesla," potvrzuje Jiří Kadeřávek.

Knihovny bodují

Venkovní připojení „na městské útraty" nabízejí v okrese asi jen Chrudimští.

„Hlinsko žádnou wi-fi síť v ulicích ani na náměstích neprovozuje. Lidé se tu ale mohou připojit v knihovně," říká Leoš Remeš z hlineckého informačního centra.

Stejné je to i jinde. „Knihovnám to ukládá zákon," připomíná vedoucí třemošnické knihovny Pavla Alvarezová. „Tuto službu lidé velmi často využívají," říkají ve shodě chrastecká starostka Martina Lacmanová i skutečský starosta Pavel Novotný.