Z Pardubic, kde svůj program v pondělí zahajoval, se přemístil do menších obcí na Chrudimsku. Ve středu svou cestu zakončí na Svitavsku.

Skutečně vřelého a možná až dojemně upřímného přijetí se prezidentovi dostalo především v dvoutisícové Proseči u Litomyšle.

Žádné pódium, žádná pompa, žádné dlouhé proslovy.

Děti netrpělivě čekaly ve špalíru s vlaječkami v rukou, jejich rodiče a babičky byly snad ještě nervóznější.

Domáckou a neformální atmosféru podtrhly pravé domácí zákusky a obložené chlebíčky.

Klaus je však ani nestačil ochutnat. Strčil najednou do úst celý jahodový řez a se slovy „musím ven, vždyť tam na mě čekají lidé“ se rychle rozloučil a zmizel.

Však také prodrat se pak autogramiádou k prezidentské limuzíně, přistavené přitom hned pod radnicí, mu trvalo bratru 20 minut.

Více z návštěvy prezidenta v rubrice SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY.

„Měl jsem z návštěvy trochu trému, ale brzy ze mě spadla. Potěšila mě uvolněná atmosféra. Nebylo to nakonec nic strohého a oficiózního,“ pochvaloval si poté na prezidentském obědě na zámku v Nových Hradech starosta Proseče Martin Novák.

Klaus se při besedách se starosty opravdu nebál zavtipkovat. Pryč byl jeho důvěrně známý profesorský a nekompromisní tón, známý z řady televizních střihů.

„Jestli prosím vás víte, jestli máte nápad, jak vyřešit krizi s hrozícím odkladem voleb, sem s ním,“ vyzýval třeba k rozvázaní jazyků čtyři stovky posluchačů, kteří se na Klause přišli podívat v parčíku před Hamzovou léčebnou v Luži.

Lidé mu tady tleskali dokonce i na odpovědi, nad kterými by přitom jinak v soukromí doma často brblali. Ale Klaus naživo, jako protřelý řečník, působil opravdu přesvědčivě.

„Současná krize opravdu není o tom, že by ten nebo onen manažer měl vysoký plat. Můžeme nad jejich příjmy protáhnout obličej, ale opravdový důvod krize je jinde. Kdo to neví, ať začne studovat první ročník vysoké školy ekonomické,“ prohlásil například v odpovědi na otázku jednoho rozzlobeného pacienta léčebny. A následoval aplaus.

A v Proseči se Klause, hned jak opadla prvotní stydlivost, přítomní starostové okolních vesnic při společné besedě ptali i na věci, se kterými jako prezident stejně těžko co zmůže. „Trápí nás, že si nemůžeme při využití dotací z Programu obnovy venkova odečítat DPH,“ zpovídala Klause starostka Perálce Milada Drahošová.

„Aby k nám přijel prezident, to nepamatuju,“ vzpomínal starší muž, který se představil jako Josef Čejka.