Po přestěhování 144 mentálně postižených klientů by jich ve slatiňanském ústavním areálu zůstalo jen zhruba čtyřicet.

Cílem transformace ústavu je integrovat co nejvíce mentálně postižených do většinové společnosti. Mladší klienti budou chodit do speciálních škol, část starších do zaměstnání, které zajišťuje jak DSS, tak další neziskové organizace, pro ostatní budou připraveny takzvané denní aktivity.

Lidé s postižením tak dostávají možnost žít mnohem kvalitněji, nikoli odděleně od ostatních, v neosobních a ne příliš útulných budovách nemocničního typu.

„V bytech bude klientům vypomáhat část dne náš zaměstnanec, v domcích bude služba nepřetržitá,“ uvedl ředitel DSS Miroslav Kubín.

Podle slov ředitele Kubína se tento moderní způsob poskytování sociálních služeb vyplatí. Služby budou dostupnější a kvalitnější. Domov zaměstná více pracovníků, takže se uleví trhu práce. I samotné stavby domků dají práci stavebním a jiným firmám.

O dotaci se rozhodně v létě

Dvanáct dvojdomků by mělo vyrůst na několika místech v Chrudimi, Slatiňanech a Pardubicích, v Zaječicích na Chrudimsku a Starých Jesenčanech na Pardubicku. Další dva byty koupí pro klienty domov v bytovém domě na okraji Chrudimi. Celkové náklady se pohybují kolem 200 milionů korun, z nichž 180 milionů chce kraj získat z Integrovaného operačního programu, rozhodovat o přidělení dotace by se mělo v létě.

DSS ve Slatiňanech je největším zařízením svého druhu v kraji a patří k největším v zemi. Již před lety přestěhoval celkem 65 klientů z bývalého klášterního areálu do modernizovaného a přistavěného objektu na kraji Slatiňan, pronajatého domu nebo pro ně vybudoval domky chráněného bydlení v klášterní zahradě.

Domy chráněného bydlení

„Po přestěhování starou budovu domova uzavřeme a vrátíme majiteli, Kongregaci školských sester. Pro zbývajících asi čtyřicet klientů rozšíříme pokoje, které budou maximálně dvojlůžkové,“ řekl Kubín. Někteří obyvatelé DSS dosud obývají pokoje s až deseti lůžky.

Kraj zřizuje obdobné ústavy v Rychmburku na Chrudimsku, ve Svitavách a Bystrém na Svitavsku, Anenské Studánce a Žampachu na Orlickoústecku a Rábech na Pardubicku. Ve většině z nich už dříve postavil několik domů chráněného bydlení pro malou část klientů, někde také pronajal byty, kam se stěhují lidé, kteří jsou schopni samostatného života.

(ron, čtk)