Domov sociálních služeb byl jako jediné zařízení v Pardubickém kraji zařazený do programu Transformace sociálních služeb, která počítá s nahrazením objektů nemocničního typu komunitním způsobem bydlení. Díky tomu tak 144 klientů opustí stávající ubytování v budově bývalého kláštera z roku 1926 a přestěhuje se do malých dvojdomků rozesetých po okolních obcích a městech.

„Nejstarší budova už nevyhovuje soudobým hygienickým požadavkům ani požárním předpisům. Vznikne proto 12 dvojdomků, do kterých se klienti přestěhují, aby žili takovým způsobem života, který je podobný životu jejich vrstevníků. Budou mít více soukromí a kvalita jejich bydlení bude nesrovnatelně vyšší," vysvětluje ředitel Domu sociálních služeb Miroslav Kubín.

Klienti budou žít v Chrudimi, Slatiňanech, Zaječicích nebo Medlešicích. Velké stěhování se uskuteční v květnu a červnu následujícího roku. Do té doby musí být domky postavené, část z plánovaných staveb však teprve začne. Ve větších domácnostech bude bydlet šest klientů, v menších čtyři a neustále o ně bude pečovat alespoň jeden pracovník.

Celý projekt transformace Domu sociálních služeb Slatiňany bude podle ředitele Miroslava Kubína stát zhruba 200 milionů korun, přitom 85% nákladů bude uhrazeno z evropských fondů a o zbylých 15% se podělí zřizovatel domu Pardubický kraj a Ministerstvo práce s sociálních věcí.

V momentě, kdy se klienti přestěhují do nových domovů, tak nebudou stačit stávající pracovníci, aby se o ně starali 24 hodin, 365 dní v roce.

„Přijmeme proto 25 nových pracovníků. Myslím si, že transformace velice pomůže nejenom našim klientům, ale také zaměstnanosti v kraji a stavebním firmám," doplňuje s úsměvem ředitel Miroslav Kubín.

Den otevřených dveří, který se uskutečnil v sobotu odpoledne, byl tradičně plný hudby i tanečních vystoupení. Návštěvníci z řad rodičů klientů i místních obyvatel mohli na úvod zhlédnout kankán zatančený dívkami z chrudimské základní umělecké školy pod vedením Pavly Kymplové. Na dřevěném pódiu vystoupili i další tanečníci, a to z Taneční školy Bohemia Chrast, Besta Chrudim, nebo taneční skupiny STEP.

Hudbou doplnily příjemné sobotní odpoledne skupiny Proměny 71, Veřejný bigbít nebo III. cenová. Návštěvníci si mohli zakoupit vonné svíčky, výrobky z pedigu nebo látek, které vytvořili klienti Domova sociálních služeb Slatiňany. Pravidelně také odcházely skupinky zájemců na exkurzi do útrob zařízení.

„I když to děláme už nějaký dvanáctý rok, vždy se najde několik desítek lidí, kteří mají mají o prohlídku, zájem," dodává Miroslav Kubín

LUKÁŠ VANÍČEK