Od července evidují hygienici na Chrudimsku deset případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. jednou obranou proti této nebezpečné nákaze je očkování, které se může aplikovat i malým dětem, a to už od jednoho roku věku.

Chrudimská epidemioložka Jiřina Rybová vyvrací šířící se fámu, že klíšťovou encefalitidu mohou dostat lidé po bodnutí komárem. „To není možné, přenos je pouze od klíštěte. Druhou možností je nákaza z kozího mléka od zvířete, které onemocnělo meningitidou,“ vysvětluje Rybová. Dosud všech deset zjištěných případů na Chrudimsku zapříčinilo skutečně klíště, ale někteří lidé ani netuší, že se přisálo na jejich tělo. „Mnohdy je v tak malém vývojovém stádiu, že není ani vidět,“ tvrdí epidemioložka.

Inkubační doba nemoci se pohybuje od dvou do osmadvaceti dnů. Zpravidla se první fáze nemoci projevuje jako chřipka, může se přidat střevní infekce. Pokud pacient není v tomto stádiu lékařsky vyšetřen, klíšťová encefalitida po několika dnech ustoupí a vejde do druhé, velmi závažné fáze, která může postihnout mozek. Vzhledem k tomu, že je toto onemocnění i smrtelné, prevence ve formě očkování je nasnadě. Při pobytu v přírodě by mělo být samozřejmostí používání různých repelentů, které klíšťata odpuzují. Tyto přípravky je nutné nanášet na kůži opakovaně, kvůli fyzické aktivitě a pocení těla se jejich účinky totiž snižují. Samozřejmostí je vhodné oblečení, mělo by být ze světlé látky s dlouhými nohavicemi a rukávy. Vhodné jsou vysoké boty nebo ponožky ohrnuté za spodní okraj kalhot. Důležité je vyhýbat se vysoké trávě, ve které se zpravidla klíšťata nejčastěji vyskytují.

Žijí pouze v lese aneb Nejčastější mýty


Klíšťata na lidi číhají na stromech.

Pravda: Klíšťata sedí na stéblech trávy a v nízkém porostu ve výšce do jednoho metru, kde čekají na kolemjdoucího teplokrevného živočicha (zvíře nebo člověk), na něž se přichytí. Larvy klíšťat jsou jen ve výšce hlodavce, nymfy už výše, proto je často najdeme na psech.

Klíšťata žijí pouze v lese.

Pravda: Žijí sice hlavně v listnatých a smíšených lesích, na jejich okraji, v křovinách, ale také na louce a v posledních letech velmi často i v městském parku, na zahrádce u domu, všude tam, kde je tráva vyšší než 20 cm. K životu potřebují vlhkost, takže se hojně vyskytují na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že se 90 % nakažených lidí věnovalo v době kontaktu s klíštětem zahrádkaření, kempování nebo pěší turistice. Na zahradě proto udržujte co nejnižší trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují.

Klíště jde většinou na lidi se sladkou krví.

Pravda: Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá.

Klíště nejlépe odstraníme mastnotou a točením proti směru hodinových ručiček.

Pravda: Dříve se tvrdilo, že je nutné klíště udusit, čímž se pustí a lze jej lehce sejmout. K dušení se doporučovala kapka oleje, trocha sádla, krému nebo rozetřeného mýdla. K vyjmutí pak otáčivý pohyb s tím, že se diskutovalo, zda je lepší točit proti směru hodinových ručiček, či po jejich směru. Výzkumy však ukázaly, že dušené klíště do místa přisátí vyvrhne obsah trávicího traktu, a pokud je nakažené, dostane se do naší krve ještě více virů. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavými pohyby a po odstranění ihned místo pečlivě vydezinfikovat.

Pokud se při vyndávání klíště přetrhne a kusadla zůstanou v kůži, hrozí nákaza.

Pravda: Nákaza probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev a zároveň vypouští sliny do našeho organismu. V kusadlech nákaza není. Pokud zůstanou po odstranění klíštěte v kůži, tělo se s nimi vypořádá stejně jako s třískou. Zdroj: Focus Agency, s.r.o. (red)

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA A OČKOVÁNÍ

Klíšťata, která přenášejí virus klíšťové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice a už vbřeznu se můžeme nakazit touto nebezpečnou nemocí. Jedinou možností prevence je očkování. Očkovat se dá celoročně, ale nejvhodnější doba pro zahájení očkování je právě nyní.

Klíšťata procházejí stadiem larvy a nymfy, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu se pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř let. Aktivní klíšťata hledající hostitele se pohybují ve výšce do jednoho metru nad zemí zejména vtrávě, keřích, na okraji cest, ve stržích, na březích řek a vodních ploch.
Už jako larva se mohou sáním krve nakazit virem od myší, zajíců či veverek, vnichž vir dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Infikovaná nymfa pak přenese nákazu nejen na větší živočichy vlese, např. srnce, lišky, ptáky, ale také na pasoucí se zvířata vokolí lesa, nejčastěji kozy a ovce (nakazit se proto můžeme i vypitím nepasterovaného mléka od nakažených koz či ovcí). Dospělé klíště pak čeká na člověka.

Dvoufázové onemocnění

Virus se do našeho organismu dostane slinami klíštěte během několika minut. Nejprve vnikne do buněk vokolí místa přisátí a během krátké doby do mízních uzlin, kde se rozmnoží a putuje dále tělem. Nejvážnější následky má jeho přítomnost vmozku.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy trvá 7 – 14 dní, někdy až měsíc. Nemoc probíhá ve dvou fázích, ale u jedné třetiny pacientů první fáze zcela chybí.
Nejprve připomíná lehkou chřipku stradičními projevy, jako jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolest svalů a kloubů. Poté zpravidla následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků a u některých pacientů dokonce dojde kúplnému uzdravení.

Ve druhé fázi nastupují silné bolesti hlavy provázené horečkou a třesavkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení, při poškození nervového systému dochází ke ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně, poruchám spánku a paměti. U dospělých a starších osob bývají následky onemocnění vážnější než u dětí

Pokud virus postihne mozkové pleny, má nemoc lehčí průběh. Jestliže je napadena mozková tkáň, hrozí i trvalé následky, mezi něž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace a intimní oblasti zvláště u mužů a deprese. Ve výjimečných případech může dojít i kúmrtí.

Trvalá ochrana

Nakazit se můžeme při rekreačních aktivitách vpřírodě, a to i ve vyšších nadmořských oblastech, dokonce i při procházkách vměstském parku. Nebezpečí nákazy hrozí také při odstraňování klíštěte ze srsti domácích mazlíčků. Klíšťovou encefalitidou se tak můžete nakazit při rekreačních aktivitách vpřírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničeníatp.

Nízká proočkovanost obyvatel vČeské republice ukazuje, že mnoho lidí zatím bere klíšťovou encefalitidu na lehkou váhu. Oproti Rakousku, kde proočkovanost obyvatel činí téměř 90 % a výskyt klíšťové encefalitidy se počítá pouze na několik desítek případů ročně, činí u nás proočkovanost jen 16 %. Vroce 2008 u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 631 lidí, vroce 2009 nastal 30% nárůst na 816 lidí a vroce 2010 byl zaznamenán pokles na 589 lidí, který byl způsobený především dlouhou zimou.

Správně absolvovaná prevence představuje dvojí očkování brzy po sobě, tj. vobdobí 1 – 3 měsíců, třetí maximálně po roce od druhé dávky a následující přeočkování vždy každých 3 – 5 let. Tento způsob nás před klíšťovou encefalitidou ochrání zhruba 14 dní po podání druhé dávky a při pravidelném přeočkování už prakticky navždy. Více informací se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

Proč se očkovat právě teď?

Očkovat se můžete celoročně, není pravda, že se očkuje pouze vchladných měsících. Nejvhodnější je ale začít očkování právě teď, abyste před zahájením sezóny výskytu klíšťat byli již plně chráněni. Uprostřed léta však lze využít tzv. zrychlené očkování, kdy se druhá vakcína aplikuje již po 14 dnech. Protilátky se vtěle postupně vytvářejí již od očkování první dávkou, ale třeba myslet na to, že člověk je plně chráněn až 14 dní po druhé vakcíně. Neznamená to však, že kdyby chytil infikované klíště po prvním očkování, že se průběh nemoci zhorší, právě naopak.

Nejpoužívanější vakcínou na českém trhu, která se může pochlubit 99% účinností a více než 30letou prověřenou praxí, je FSME-IMMUN (výrobce Baxter). Na lékařský předpis ji získáme jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti. Lékaři doporučují zahájit očkování u dětí po ukončení základního očkovacího kalendáře, ale pokud snimi jezdíte ven, kde mohou klíště chytit, je možné je očkovat již od 1 roku věku. Obě vakcíny mají speciálně broušené ostří jehly pro jemný vpich a minimální bolestivost při aplikaci.

Vakcinaci provádí na požádání praktický lékař, který nabídne i příhodné očkovací schéma.
Pokud nechcete čekat u lékaře, můžete se objednat do očkovacího centra. Očkovací látku je nutno hradit, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek. Cena jedné dávky vakcíny je cca 550 Kč.

Statistika.

Vposledních letech odborníci varují před tímto epidemiologickým problémem a poukazují na stav vRakousku, kde je nejvyšší proočkovanost proti klíšťové encefalitidě s velmi nízkou nemocností. Zde jsou některá méně známá fakta:

Víte, že…

* Vsouvislosti sglobálním oteplováním se infikovaná klíšťata objevují i voblastech nad 800 metrů nad mořem, dokonce i ve výšce 2000 m. n. m. Nově se vyskytují v Norsku a Švédsku a postupují stále více na sever.

* Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezona trvá od brzkého jara do pozdního podzimu.

* Nežijí pouze vlese a nevyhnou se jim ani naše zahrádky. Je proto lepší vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem a porostem keřů bariéru zkamínků, štěrku či dlažby. U okrajů cestiček udržujte nízkou trávu a zastřihávejte dolní větvičky keřů.

* Kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.

* Koloběh viru klíšťové encefalitidy je závislý na vývojových stádiích klíšťat. Bezpohlavní larva se nakazí sáním krve od drobných tzv. rezervoárových zvířat (myši, zajíci, veverky) a nákaza pak přetrvává i ve stádiích nymfy a dospělých jedinců. Každé zvývojových stádií klíštěte saje krev pouze jednou. Po nasátí odpadnou na zem a pod listím dochází kjejich další přeměně.

* Virus se po přisátí infikovaného klíštěte okamžitě dostává spolu se slinami do buněk vokolí rány, během chvilky do mízních uzlin a rozmnožený do různých částí těla.

* Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění, které bez obtíží trvá 7-14 dnů, někdy iměsíc.

* Po uplynutí inkubační doby příznaky nákazy klíšťovou encefalitidou připomínají lehkou chřipku sbolestmi hlavy, svalů a kloubů, únavou a zvýšenou teplotou. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období 1-2 týdnů bez příznaků. Uněkterých pacientů leckdy dojde k uzdravení. U ostatních nastává druhá fáze onemocnění, kdy jsou bolesti hlavy mnohem silnější a provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost azvracení. Při poškození nervového systému tuhnou svaly na šíji, nastává svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti.

* Nejúčinnější prevencí je očkování. Nejčastěji nechávají rodiče očkovat své děti, méně už sebe a nejméně očkovaných je seniorů (méně než 10 % starších 60 let), přičemž u nich se obvykle zvyšuje procento vážných zdravotních následků.

* Klinické případy infekcí u malých dětí jsou sice méně časté, ale vyskytují se. V letech 2006–2010 u nás bylo zaznamenáno 493 případů onemocnění u dětí do 18 let, z toho 33 ve věku 1–4 roky. U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nicméně očkováním lze děti před nákazou chránit vzhledem kjejich častějším aktivitám vpřírodě.

Statistika.

* Neexistuje důkaz, že by očkování dítěte v raném věku bylo spojeno s vyšším výskytem nežádoucích reakcí.

* Očkování se nemusí bát ani lidé trpící chronickými nemocemi cév, srdce, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, kteří mají vpřípadě nákazy vyšší riziko vážných a život ohrožujících komplikací.

* Vakcíny jsou bezpečné i pro lidi sporuchami imunity. Jediným problémem by mohlo být, že oslabený imunitní systém nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek.

* Nejznámější vakcínou je přípravek FSME-IMMUN ve variantě pro dospělé i pro děti od 1 roku věku (www.pozorkliste.cz). Nejde o žádnou novinku, v sousedním Rakousku se úspěšně používá už více než 30 let a právě Rakousko se může pochlubit největší proočkovaností obyvatel a nejnižším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Očkování nemusí probíhat pouze v chladném období, existuje také letní, tzv. zkrácené schéma.

* Očkování zajišťuje bezpečnou a účinnou prevenci proti nebezpečnému onemocnění a bylo by skvělé, kdyby se i u nás stalo součástí našeho životního stylu.

Eva Pavlatová

Podrobnější statistiky ke klíšťové enecefalitidě a očkování si můžete prohlédnout ZDE (ke stažení ve formátu PDF).