Děkovné proslovy, předávání klíčů od pobočky, šampaňské a občerstvení provázely středeční slavnostní otevření budovy, která je výjimečná svým vzhledem a zapadá do okolní výstavby.

„Ráda bych poděkovala městu Chrudim za to, že se tento úžasný projekt podařil a že se podařilo získat finanční prostředky a mohli jsme postavit novou pobočku Topolské knihovny, která bude sloužit k oboustranné spokojenosti jak nás knihovnic a knihovníků, tak především vám, našim čtenářům,“ zaznělo v děkovné řeči ředitelky Městské knihovny v Chrudimi Jany Hamplové.

Výstavba nové knihovny se nesetkala se stoprocentní podporou obyvatel. Ti kritizovali především to, že jejich čtvrť přijde o kus zeleně. "Nakonec se povedlo zorganizovat tuto stavbu tak, aby nikoho neomezovala. Budova knihovny má zelenou střechu, aby výhledy z oken okolních domů zůstaly stále krásné a přírodní," podotkl radní zodpovědný za investice Aleš Nunvář.

Nízký prosvětlený objekt s fasádou tvořenou dřevem a obkladovými panely byl postaven za patnáct milionů korun, ale podpořila ho evropská dotace ve výši 85 procent.

"Jsem rád, že jsme takovou stavbu zrealizovali. Je nejenom důležitá pro provoz knihovny, ale zároveň je i architektonicky velmi zdařilá. Přihlásíme ji do soutěže Stavba roku," uvedl chrudimský starosta František Pilný. Dodal, že součástí stavby a zároveň pokračováním je rozšíření parkovacích míst a úprava chodníků v ulici Požárníků.

Bývalá knihovna, která stojí nedaleko, dosloužila a lidé se ptají, co s tímto objektem připomínajícím zchátralou stavební buňku bude dál. "Připravuje se varianta výstavby bytového domu s parkováním v režii soukromého investora s podmínkami města," nastínil plány radní Aleš Nunvář.

Mohlo by vás zajímat: Hasiči v Prosetíně velkolepě oslavili „stodvacítku“

Zdroj: Ondřej Nevole