První z nich je čtenářská amnestie, díky níž mohou ti méně pořádnější vrátit zapomenuté svazky bez finanční pokuty. „Co jsme zavedli systém předupomínek pomocí e-mailu, tak počet pozdě vrácený knih výrazně poklesl. Najdou se ale takoví, kterým ji stále musíme poslat poštou. Pár takových už amnestie využilo," říká například ředitelka Městské knihovny Chrudim Hana Mazurová.

Naopak v Třemošnici je naprostý klid. „Máme takřka vzorné čtenáře, u nás amnestie ani není potřeba. Těch, co nám nevrátili knihu déle než půl roku, není mnoho, možná tak jeden," poznamenává vedoucí třemošnické knihovny Pavla Alvarezová.

Velký výprodej

Jak v chrudimské, tak třemošnické knihovně se v těchto dnech pořádá výprodej málo půjčovaných a duplicitních knih a zájemci mohou pořídit svazek za pět až deset korun. Největší zájem je o dětské knihy, poté detektivky a ženské romány. „Jen ve středu dopoledne si knížku koupilo 35 lidí. Někdo odchází s celou bednou, v úterý jsme třeba vyexpedovali šest krabic. Dnes už to jde spíš po kouskách," říká Romana Šonská z chrudimské městské knihovny.

Nelze opomenout ani Maraton čtení, kterým se knihovny snaží co nejvíce sblížit čtenáře s autory. Například ve středu besedoval s žáky ZŠ U Stadionu držitel ceny Magnesia Litera za dětskou knihu Pavel Čech. Naopak v Třemošnici šedesátiminutový rekord četby v kuse překonávali ve čtvrtek. A hned padl rekord! „V rámci Týdnu knihoven jsme s třídou paní učitelky Evy Čermákové absolvovali Maratónek čtení. Četli jsme zábavnou knihu od Davida Laňky Dobrodružství Billa Madlafouska a úspěšně jsme překonali rekord v nepřetržitém čtení z minulého roku o 11 minut. Celkem jsme četli 71 minut. Děti ze čtvrté třídy si odnesly certifikát, že se zúčastnily knihovnického maratonu čtení a záložky na památku," popisuje průběh akce knihovnice Světlana Hromádková.

Městská knihovna Chrudim připravila také pro školní rok 2014/2015 novou formu vzdělávání, a to Akademii třetího věku, určenou pro posluchače starší 55 let. Jedná se o zájmové semestrální studium v daných oborech. Na úvod jsou připravená témata z historie regionu. Zimní semestr bude probíhat od října 2014 do ledna 2015, vždy první a třetí čtvrtek v měsíci.

Zájemci o historii v Proseči mohou navštívit Prosečskou univerzitu, kterou pořádá vzdělávací centrum Ergoeduka. Jejím obsahem je 14 přednášek o historii a dorazit může každý posluchač bez ohledu na věk. V úterý se uskutečnilo první setkání a přednáška Jak se žilo v c. k. monarchii v 19. století. Na to naváže Doba klidu a blahobytu, před vypuknutí první světové války, která se uskuteční 21. října od 15:00 v Ergoeduce.

LUKÁŠ VANÍČEK