Knihovny se otevřely v úterý, takže podle ředitelky Městské knihovny v Chrudimi Hany Mazurové zatím není možné určit, kolik knih se takto vrátilo. „Každoročně nám takto čtenáři knihy vrací. Máme propracovaný systém předupomínek a upomínek, takže chronických nevracečů je méně, než bývalo," doplnila ředitelka.

„Náš knihovní systém pošle týden před koncem výpůjční doby upomínku na e-mail, že lhůta brzy vyprší. Ta je zdarma. Této služby čtenáři dost ochotně využívají, protože skutečně spíš zapomínají, než že je v tom zlý úmysl. Když se však kniha nevrátí, posíláme doporučený dopis a k pokutě za nevrácenou knihu připočítáváme i poštovné," uvedla Hana Mazurová.

Pokud se knihy nevrátí vůbec, mohou knihovny požadovat pokutu v ceně knihy, jedná-li se o cennější kus, jeho cena může být určena podle antikvariátů.

Hrozba pomůže

S nevrácenými knihami však například v třemošnické knihovně problém nemají.

„Možná jsme unikátní knihovna, ale nám takhle nemizí žádná. Máme systém upomínek první, pak druhou a stalo se nám, že jsme jednu čtenářku dali na přestupkovou komisi, a která pak za pokuty a poplatky zaplatila víc, než kdyby knihy jenom vrátila do knihovny. Nyní tak jednomu čtenáři za rok pohrozíme přestupkovou komisí a knihy se vždy objeví," řekla vedoucí třemošnické městské knihovny Pavla Alvarezová.

„Stává se, že nám knihy nevrací. Někdy pohrozíme i přestupkovou komisí," dodala vedoucí hlinecké knihovny Hana Vitásková.

LUKÁŠ VANÍČEK