Nese název Rok na vsi aneb Kalendářová vyprávění Dorotky a Jakuba z 19, století. „Ano, název je vypůjčený od Mrštíka, ale lepší mne nenapadl. Kniha je napsaná ve stylu starých kalendářů. Je v ní příběh dvou mladých lidí, ale i návody, recepty, pranostiky nebo lidová slovesnost,” říká autorka publikace.

Příběh končí svatbou

Zamilovaný příběh začíná v adventním čase a končí za rok svatbou. Deníčky obou mladých lidí z malé vesničkv sobě mají nejen lásku k milované osobě, ale čtenáři se z nich dozvědí, co v 19. století lidé jedli, jak se bavili a které svátky pro ně byly důležité.

Svatojánské čarování

Dolní část stránek pod čarou nabízí velkou dávku receptů na tradiční české pokrmy. Dozvíme se také, že svatá Barbora nosí bláto do dvora a štědrý biskup Mikuláš nosí deště plný plášť. Kamila Skopová se nevyhýbá ani lidovému léčitelství. Třeba recept na hojivou mast z měsíčku lékařského nebo meduňkový čaj nalezneme v kapitole Svatojánské čarování.

Kalendárium

Jak se dozvíme, kdy budou Velikonoce nebo jiné pohyblivé svátky? V závěru knížky je zajímavé kalendárium, které dá odpověď na naši otázku.

Kniha je k dostání v knihkupectvích, Kamila Skopová ji představí i při Stříbrné neděli v chrudimském Muzeu.

Dorotka

Bál se letos pěkně vyvedl. Napekla jsem mastné křehtíky plné rozinek pro tanečníky, co mě po celý rok brávali k tanci. Když si chlapce trochu pojistím sladkou odměnou, jistě mě v masopustě nenechají sedět! Jenom pro mého Jakoubka jsem navíc nazdobila pěkný vrkoč. Tak hezky se na mě usmál, když jsem mu ho dávala.

Jakub

Koupil bych něco Dorotce, jen kdyby byly krejcary! Aspoň marcipánové srdíčko jí donesu. A ty všelijaké ozdůbky z ovoce a krušpánku, to umí Dorotina panímáma udělat líp než trhovci na jarmarku. Chystává do hrnků pěkné vrkoče pro děti, dává je tajně za okno, jako že je v noci přinesl Svatý Mikuláš.