Účastníci dosavadních jednání se mezitím zvládli vypořádat s původním požadavkem Pirátů, kteří si přáli kromě funkce neuvolněného místostarosty obsadit také křeslo jednoho uvolněného radního.

Tady ale Piráti u partnerů narazili, neboť ti vzápětí zjistili, že uvolněný radní by přišel městskou pokladnu přibližně na padesát šest tisíc korun měsíčně. Pokud by tedy byla křesla v nové radě města stanovena podle pirátského klíče, představy o jisté úspornosti nové chrudimské „vlády“ v porovnání s výdaji vynakládanými na předchozí koalicí, by zčásti vzaly za své.

„Nakonec jsme se shodli na takovém řešení, při kterém Piráti obsadí místa dvou neuvolněných místostarostů, kteří si mezi sebe rozdělí napůl mzdu jednoho uvolněného místostarosty. Jinak si myslím, že jsme na věcech souvisejících s fungováním příští koalice nyní domluveni zhruba z pětaosmdesáti procent,“ hodnotí aktuální situaci lídr ANO a pravděpodobný příští chrudimský starosta František Pilný.

K navrhovanému řešení se nyní budou, v souladu s principy svého fungování, vyjadřovat ještě Piráti, a to prostřednictvím svého vnitrostranického fóra.

Uvedené schéma nakonec připouštějí rovněž Chrudimáci, byť ti si původně představovali, že do hierarchie vedení města bude začleněna prostě jen dvojice uvolněných místostarostů. „Koalice je ale vždy o kompromisech, jinak to není možné,“ říká jejich lídr Petr Lichtenberg, jenž by měl usednout do křesla jediného uvolněného místostarosty.

Po podpisu dohody bude zbývat do prvního zasedání zastupitelstva jen několik dnů, neboť to se uskuteční už příští pondělí. „Do té doby chci s tajemníkem městského úřadu probrat veškeré detaily a rád bych pozval na kávu současného starostu pana Řezníčka, abych ho o uzavřené dohodě informoval osobně,“ doplňuje ještě lídr hnutí ANO František Pilný.