Ačkoliv se po komunálních volbách v loňském roce razantně změnilo vedení heřmanoměstecké radnice, nová koalice se snaží v mnoha ohledech navázat a dokončit již započaté projekty. Tuto kontinuitu oceňují také oslovení zastupitelé z opozičních stran. Marek Výborný (KDU-ČSL) i Alena Stránská (ODS) pozitivně kvitují například dokončení převodu místní sokolovny do plného vlastnictví města a zahájení její rekonstrukce v řádu 13 milionů korun.

Nové vedení podle starosty Josefa Kozla (Živé město HM) zcela jinak přistoupilo k plánu regenerace městské památkové zóny, kde nyní probíhá odborný historický průzkum a program regenerace na nejbližší roky by měl být výrazně úspěšnější a kvalitnější. Nezapomnělo se ani na opravy památek pokračuje například rekonstrukce střechy čp. 33 Medov coby velmi cenné historické budovy. Opravují se i obě sochy na Masarykově náměstí.

Pustíme-li se do výčtu dokončených investičních akcí, tak nový kabát v ceně tří milionů dostal Dům dětí a mládeže a kompletní rekonstrukcí prošlo nejvytíženější dětské hřiště u ZŠ a MŠ Jiráskova. Připravuje se také studie pro rozvoj městských sportovních areálů, která by logicky propojila pozemky a budovy sokolovny a městské haly.

Koho máme na radnici v Heřmanově Městci?

Strážníci a doprava

Velmi významným počinem nové radnice je také schválení vyhlášky o zřízení Městské policie Heřmanův Městec. „Rada města a Komise pro dopravu a bezpečnost má před sebou nelehké úkoly týkající se koncepce a činnosti zřizované Městské policie, řešení parkování na náměstí a v ulicích města a mnoho dalších. K tomuto by měli vyjádřit své názory hlavně občané města. Proto budu sám iniciátorem setkání na tato témata," doplňuje zastupitel Jiří Pošík (Heřmani).

Těmito slovy dává naději těm obyvatelům Heřmanova Městce, kteří právě parkování v centru vnímají jako palčivý problém. Jak dále uvedl starosta Kozel, v Tylově ulici se městu podařilo vykoupit pozemky od Českých drah pro možnou stavbu autobusového terminálu s přilehlým parkovištěm.

Vzniká také studie pro zajištění větší bezpečnosti na frekventované silnici I/17, která protíná město. Uvažuje se o vybudování zpomalovacích prvků či osvětlení přechodů pro chodce.

S pozitivním ohlasem ze strany heřmanoměsteckých obyvatel se setkala „Otevřená kancelář starosty" pořádaná dvakrát do měsíce, kterou Josef Kozel zavedl krátce po volbách. Díky tomu mají místní možnost se ptát, popřípadě si postěžovat přímo starostovi. „Můj diář je veřejně dostupný na internetu, takže každý může získat představu, kde v danou chvíli jsem," poznamenává starosta.

Mnoho škodí

Městský úřad doznal od voleb mnoha personálních změn, které podle zastupitele Marka Výborného do značné míry přinesly jen nestabilitu. Podle jeho slov byl zbytečně drahý i personální audit.

Ačkoliv zastupitel Jiří Pošík vnímá vznik řady komisí jako pozitivní krok, opozice je jiného názoru. „Vedení města využívá komise jako nástroj nikoli hlavně poradní, ale jako fórum pro vytváření koncepcí a řešení problémů a úkolů do značné míry se tak zbavuje vlastní odpovědnosti a povinnosti tyto problémy řešit a přenáší je na komise Rady města," hodnotí Marek Výborný.

„Některé spolky města mají v komisích více než jednoho člena, z mého hlediska se někteří z nich chovají povýšeně," vadí Aleně Stránské. „Doufám, že se mnoho věcí během dalších tří let zlepší a stabilizuje," dodává zastupitelka. Leč obdobná výtka zazněla i z úst Marka Výborného: „Co mi vadí a podle mého názoru neprospívá atmosféře ve městě samém, je v některých ohledech zjevná nekompetentnost části vedení města a také fakt, že se představitelé městské koalice nedokáží oprostit od osobních animozit, které mají mnohdy hluboké kořeny v minulosti," říká zastupitel.

Také mu vadí, že webové stránky města nejsou přehledné a nové vedení na nich nezveřejňuje veřejné zakázky včetně jejich výsledků. „Po deseti měsících nechci dělat předčasné závěry o hospodaření města, ale nelíbí se mi letošní schodek v rozpočtu," dodává Alena Stránská.

Stále plná parkovací místa na náměstí Míru.Kde zaparkovat?

Heřmanoměstecké obyvatele trápí stále plná parkovací místa na náměstí Míru, kde s často parkují lidé z okolních vesnic, kteří poté přesednou na autobusy.

 

Odbahnění rybníku Martin.Rybník bez bahna

Během letošní zimy se bagry zakously do dna rybníku Martin, aby z něj odstranily desítky tun bahna. Investice stála pět milionů korun. Vedení Heřmanova Městce nyní dokončuje definici protipovodňových opatření a také v budoucnu plánuje odbahnit třeba rybník Veselka.

ANKETA: Cítíte změnu, která ve vedení města nastala?

Jan Frydrych, Chotěnice, 34 let

Mně se tady líbí, jsem tu spokojený, proto jsme se do Heřmanova Městce stěhovali. Změnu ve vedení ani necítím, do centra se dostanu jen občas.

Otakar Kraus, Heřmanův Městec, 48 let

Myslím si, že se více investuje do sportovních akcí, já tento směr vítám. Parkování tady v centru je zoufalé. Přijíždí sem hodně lidí z okolí, kteří tu nasednou na autobus.

Lenka Malá, Heřmanův Městec, 34 let

Zatím rozdíl nepociťuji. Jak staré, tak i nové vedení je vstřícné k občanům a neměla jsem problém ani s jedním. Jsem tu spokojená: Sice malé město, ale je tu vše potřebné.

Lucie Smejkalová, Heřmanův Městec, 30 let

Rozdíl cítím. Nové vedení mi přijde vstřícnější třeba nové dny otevřených dveří u starosty. Chybí mi tu ale hřiště pro starší děti, tak od 12 let výš, třeba na fotbal.

Iva Padrtová, Heřmanův Městec, 48 let

Těší mě, že se vedení rad nice začalo starat o sokolovnu a opravovat domy. Jsem s tímto směřováním města spokojená, ale chybí mi tu třeba větší supermarket.