Ani dva týdny po volbách Chrudimáci netuší, kdo se ujme žezla na radnici.

Po ztroskotání rozhovorů mezi třináctičlenným jádrem rodící se koalice a SNK–ED se většina snaží poohlédnout po nových spojencích.

„SNK–ED jsme nabízeli post místostarosty a ještě dvou radních, ČSSD hodlala obsadit pouze funkci starosty a jednoho radního. Po jednom radním měly mít i ostatní strany. Je tedy docela s podivem, že se pan Řezníček cítil v koalici nedoceněn,“ poznamenal ještě ve středu k neúspěšným rozhovorům lídr socialistů Jaroslav Trávníček.

Třináctka se pak sešla znovu, aby se poradila o dalším postupu.

Hodiny tikají

Už tak rozčeřenou hladinu chrudimské komunální politiky mezitím ještě víc rozbouřilo prohlášení ODS, která za jediného relevantního kandidáta na starostu Chrudimě považuje lídra SNK ED Petra Řezníčka. ČTĚTE VÍCE ZDE!

ODS také spekuluje o tom, že třináctka si nakonec zajistí nutnou většinu s tichým přispěním komunistů.

Lídr Svobodných Eduard Beránek to ale zcela odmítá. „ODS si prostě vymyslela, že jestliže oni půjdou s Řezníčkem, my půjdeme s komunisty. Je to jejich vyjádření, a my na ně budeme reagovat,“ říká Beránek, který zároveň dodal, že další jednání třináctky je naplánováno na úterý.

Čas ale běží. Pokud se strany včas neshodnou a tajenku nerozlouskne ani případné divoké hlasování na ustavující schůzi zastupitelů, mohou se v Chrudimi v krajním případě volby dokonce opakovat.