V těchto dnech je kvůli rekonstrukci kanalizace pro automobilovou dopravu zcela uzavřena vozovka silnice I/17 na třídě Dr. Milady Horákové pod chrudimskou nemocnicí. V příštím týdnu se má uzavírka dotknout silnice I/37 ve směru na Slatiňany a Havlíčkův Brod, kde se dělníci pustí do plánované rekonstrukce železničního přejezdu.

K potížím spojeným s uzavřením třídy Dr. Milady Horákové pod chrudimskou nemocnicí se teď nikdo nechce znát.

Kvůli opětovně rozkopané ulici dokonce obvinil chrudimský starosta Jan Čechlovský krajské úředníky. Ti prý postupovali při přípravě rekonstrukce nemocniční kanalizace nekompetentně, nebo dělají Chrudimským rovnou naschvály. Jak jinak si prý vysvětlit, že se práce neprovedly již dříve.

Reakce Pardubického kraje na sebe nenechala dlouho čekat a chrudimské kanály se dostaly i na pořad včerejšího mimořádného jednání Radních Pardubického kraje.

„Ředitelství silnic a dálnic v dostatečném předstihu neinformovalo krajskou samosprávu o tom, že bude opravovat křižovatku, pod níž se ukrývá kanalizace, jejíž část patří Pardubickému kraji,“ uvádí se ve stanovisku krajských radních.

Radní se prý snažili vyhovět požadavku Chrudimských, aby oddělili část kanalizace pod komunikací a provedli opravu v dřívějším termínu. „Protože oprava kanalizace nebyla zahrnuta v krajském rozpočtu, hledali jsme řešení. Nechali jsme upravit dokumentaci a čekali na lhůty pro odvolání. Mezitím nás starosta Chrudimi požádal, aby se kanalizace udělala dříve. Projevili jsme dobrou vůli. Firmy, které uspěly ve veřejné zakázce kraje však odmítly nabídku, když jsme rozdělili práce. Vybrali jsme nakonec třetí firmu v pořadí, a ta požadovala částku o 361 tisíc korun vyšší,“ vysvětluje náměstek Jan Tichý, proč Pardubický kraj musel podepsat smlouvu za daleko vyšší částku. „Jednání se třemi firmami se také podepsalo na prodloužení termínu,“ popisuje náměstek nastalé peripetie.

Odpovědnost podle kraje nese také Vodárenská společnost (VS) Chrudim, jež nedostatečně připravila projekt předložený na poslední chvíli Pardubickému kraji.

Ředitel VS Roman Pešek to ale odmítá. „Pokud se zadavatel domnívá, že dokumentace je špatná, měl by tuto skutečnost řádnou cestou reklamovat. Do teď tak neučinil. Nemám tak žádný signál, že by dokumentace nebyla v pořádku,“ říká Pešek.