„Po dobu trvání pátého stupně PES kolednické skupinky do ulic nevyrazí. Zdraví koledníků i dárců je pro nás na prvním místě a koleda se proto zatím uskuteční pouze ve virtuálním prostoru,“ informovala Charita České republiky. Charita v Pardubicích proto aktuálně hledá místa, kde by mohly být kasičky Tříkrálové sbírky. „Ve výjimečné době prosíme o výjimečnou pomoc s umístěním pokladniček Tříkrálové sbírky v otevřených obchodech, firmách, lékárnách, institucích. Pomoc bychom uvítali zejména v Pardubicích, ale i v dalších obcích,“ uvedl Jan Lohynský z pardubické charity.

S přípravou na netradiční formu sbírky začali už před několika týdny v Oblastní charitě v Poličce. Jednali se starosty a koordinátory sbírky v obcích. Pokladničky se objeví na obecních úřadech a dalších místech, kam lidé chodí. „Máme vyjednanou podporu od města i od poličského rodáka, sportovce Martina Doktora, který natočil s dalšími osobnostmi poutavý a upřímný video spot. Oslovili jsme síť obchodů v regionu. Vyšel nám vstříc COOP Havlíčkův Brod, že můžeme do všech jejich obchodů umístit pokladničky. Stejně tak jsme se domluvili se svitavským Qantem a místními obchodníky,“ vysvětlil Martin Dvořák, ředitel Oblastní charity Polička. Výtěžek sbírky v Poličce a okolních obcích půjde na domácí hospicovou péči. Charita v Moravské Třebové využije výtěžek na pokračování přímé pomoci potřebným rodinám a občanům z regionu, na nákup zdravotních pomůcek pro půjčovnu pomůcek a na rozvoj dobrovolnického centra Charity Moravská Třebová.

A jak tedy bude Tříkrálová sbírka probíhat v on-line verzi? Na webu www.trikralovasbirka.cz si lidé přehrají video s on-line koledou a mohou přispět prostřednictvím virtuální kasičky. Po zadání názvu vašeho města, obce nebo PSČ si můžete vybrat koledující organizaci. Pokud necháte pole prázdné nebo nevyberete z našeptávání konkrétní organizaci, váš příspěvek se rozdělí mezi všechny charity.