Malý koloušek už běhá po stráni, která se v roce 2006 proměnila díky dobrému nápadu zástupců radnice a městských lesů v oboru. Kastelánka hradu Košumberk Hana Truncová si pečlivě vede „rodinnou kroniku“ jedenáctihlavého stáda, jež se postupně rozrůstá. „Už vloni se tady narodil koloušek, ale vzhledem k tomu, že není zřejmé, která z laní porodila, nevím, zda má teď bratříčka nebo bratrance. Musí to určit až hajný podle mateřských znaků,“ směje se kastelánka Hana Truncová.

Už zakrátko se rozroste o nový přírůstek daňčí rodinka, dvouletá Olinka se tak dočká sourozence. Kamerunské ovce pojmenované Majka a Fanda se o prvním jarním dni dočkaly beránka Čertíka, který je svému jménu věrný nejen černou barvou, ale i temperamentem.

Jak se bude jmenovat malý koloušek, kastelánka netuší. „Chodí kolem děti z místní školky a navrhují jména. Kreslí i obrázky zvířat,“ říká.

O stádo je ze strany provozovatelů obory dobře postaráno. Zvěř žije v dostatečně velkém prostoru, který mu zajišťuje soukromí. Kontaktu s lidmi se překvapivě nebojí. „Okolo chodí děti i pejskaři a o žádném plašení nemůže být řeč. Stádo je krotké,“ potvrzuje starosta města Luže Tomáš Soukup. Právě kvůli nebojácnosti zvířat visí před hradem cedule s prosbou, by je lidé nekrmili. Na to ostatně doplatil kamerunský beránek Stáník, bratr Čertíka. Zahynul v pěti měsících života kvůli tomu, že jeho trávící systém neunesl množství a skladbu potravy, kterou mu lidé jistě v dobré víře přes plot obory podávali.