V sobotu otevřou chrudimské Technické služby ve sběrném dvoře v ulici Obce Ležáků RE – USE centrum. Za tímhle příšerným nečeským názvem se skrývá jinak užitečná možnost prodloužení života věcí, které už někomu dosloužily, ale jinému ještě mohou být k užitku. Jako příklad jsou uváděny předměty kuchyňského a jídelního servisu, ale může jít také o sportovní vybavení, menší kusy nábytku apod.

Provozovatel sběrného dvora zároveň přichází s prodloužením sobotní otvírací doby celého areálu do 18. hodiny nebo s možností bezplatného odložení až dvou metráků stavební suti. To vše má odradit nepořádníky od zakládání dalších a dalších černých skládek.

Městská policie přitom tvrdí, že se jí černé skládky daří řešit. Přichycení viníci prý bývají nejen pokutováni, ale jsou také strážníky přinuceni k opětovnému uklizení zaneřáděného prostoru. Pokud by neuposlechli, zlikvidují skládku pracovníci Technických služeb a náklady se pak budou po viníkovi vymáhat třeba i soudně. Zní to hezky. Realita je ale taková, že přistižených lidí je dlouhodobě úplné minimum.

Snad by, kromě finanční sankce, mohla provinilce odradit i hrozící ostuda. Jenže to nelze zařídit, protože žijeme v době GDPR a všudypřítomné křečovité snahy o stoprocentní ochranu osobnosti kdejakého primitiva nebo i zloděje. Takže zatímco za vlády Karla IV. nepoctivce máchali ve Vltavě a ještě za nemilovaného socialismu zněla z obecních rozhlasů jména sousedů přichycených při polním pychu, dnes se musí na šejdíře všeho druhu v rukavičkách.

Ilustrační foto
Mladíci útočili údajně bez důvodu