Až se znovu otevře velkoryse obnovovaný slatiňanský zámecký park, zdarma zůstane jen průchod parkem a návštěva jeho méně zajímavé západní části. Nově zformovaná francouzská zahrada pod jižním průčelím zámku, plocha s dětským hospodářstvím, nové altány, ale i populární jezírko s přístavištěm – to vše bude napříště oplocené a návštěvník se sem dostane až po zaplacení vstupného.

Mluví se o třiceti korunách za jednorázový vstup, celoroční permanentka má přijít na stovku. Platící návštěvníci samotného zámku získají přístup do oplocené části parku už v ceně prohlídky.

Lidem ze Slatiňan, ale také z Chrudimě či odjinud, se chystaná změna nelíbí. Vždyť někteří už jako děti podnikali své první dobrodružné výpravy právě mezi stromoví parku a jeho tajemná křoviska. Později randili na lavičkách u jezírka, nebo se, schovaní před zraky rodičů, učili v křovinách kouřit. Ti všichni budou muset za každé oživení svých vzpomínek přímo na místě zaplatit.

Je tu ale také odvrácená tvář zdánlivě příjemnější minulosti. Když nebyly peníze, dělalo se v parku jen to nejnutnější. Trochu se sestříhaly přerostlé nálety, tu a tam se pokácel nemocný strom. Dětské hospodářství chátralo, až se úplně rozpadlo, a jako životu nebezpečné bylo obklíčeno plotem. Tenisový kurt zanikl v plevelu a na altánku se objevily nápisy sprejerů. Jezírko žíznilo, protože fólie na dně netěsnila.

Park teď prochází obnovou za desítky milionů korun. Jestliže ho vybrané desetikoruny ochrání před příštím zchátráním, tak je raději zaplaťme. 

Pivovar.
Předhradí získalo v aukci bývalý pivovar