VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od příštího roku si budete moci sami čistit komíny

Hradec Králové – Na údržbu jsou stanovena nová pravidla. Kontrol bude méně, ale jednou ročně by k vám měl přijít odborník.

16.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

S novým nařízením vlády, které začne platit hned 1. ledna příštího roku a týká se podmínek požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, si zatím mnozí lidé nevědí rady.

„Nás se to netýká, my máme plynové topení. K nám vůbec kominík nechodí už řadu let, ten bývalý bohužel zemřel,“ tak zněly většinou odpovědi na otázku, jak si lidé poradí s některými novinkami kolem údržby komínů.

Jenže v případě plynového topení musejí majitelé rodinných či bytových domů, chat či chalup musejí komíny čistit. A že by k vám nikdo vůbec nepřišel? Mohli byste na to doplatit, pokud u vás začne hořet. „Nikdo by kontroly neměl podceňovat. Vždyť jen loni hasiči Královéhradeckého kraje likvidovali třicet požárů. Mezi nejčastějšími příčinami požárů komínů bylo zažehnutí sazí, dále se jednalo o špatné spáry v komíně, zazděný či přizděný trám, ale také o nevhodnou konstrukci komínů a odvod spalin,“ řekla nám mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. Podle ní v letošním topném období hasiči kraje likvidovali šestnáct požáru tohoto typu. „Nejčastější příčinou opět bylo zahoření sazí v komíně. Přitom škody na majetku letos přesáhly jeden milion korun,“ dodala Žahourková.

Nová pravidla

ČIŠTĚNÍ: každý majitel s topidlem o výkonu do 50 kW si ho může udělat sám. Nařízení vlády zní: musí to být třikrát ročně.

KONTROLA SPALINOVE CESTY:
musí provádět osoba odborně způsobilá. Kontrola musí být jednou ročně.

Čistit se bude méně, odborník na kontroly

Co se tedy od příštího roku mění? Především se proti minulosti snižuje počet povinných kontrol. Například u spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 kW se dosud vyžadovalo šest kontrol ročně, podle nového nařízení si lidé mohou komíny vyčistit sami.

„Pokud jde o celoroční provoz, měli by si zajistit čištění třikrát ročně, pokud o sezonní alespoň dvakrát ročně – před a po sezoně,“ radí cechmistr Společenstva kominíků ČR Královéhradeckého krajeVlastimil Tříska.

Doporučuje, aby si lidé vedli provozní deník, kde by bylo minimálně datum, kdy komín čistili. Budou tak mít v ruce doklad, že se o komín opravdu starali. V případě plynového topení budou provozovatelé povinni čistit nebo kontrolovat spalinové cesty pouze jednou ročně bez ohledu na výkon připojeného spotřebiče. „Jednoznačně u pevných paliv i plynu platí, že jednou ročně si lidé objednají odborníka, který má živnostenské oprávnění v oboru kominictví. Ten zajistí revizi, zkontroluje, zda je vše v pořádku,“ doplňuje Tříska.

„U plynového topení by možná bylo jednodušší, kdyby rodiny spojily revizi odborníka se samotným čištěním, protože málokdo má doma potřebné věci k čištění,“ ještě nabízí jednu z možností Tříska.

Majitelům hrozí značná pokuta


Samotní kominíci si často stěžují, že lidé o čištění komínů nemají z devadesáti procent zájem, berou čištění na lehkou váhu. Myslí si, že když se zatím nic nestalo, nemůže se stát nic ani v budoucnosti. „No, je to jako se vším v životě. Po městě také můžete jet stopadesátikilometrovou rychlostí a spoléhat na to, že se vás nic nestane,“ řekl s nadsázkou cechmistr Společenstva komeníků ČR Královéhradeckého kraje Vlastimil Tříska.

Navíc by si každý měl uvědomit, že nic není zadarmo. Tomu, kdo si revizi nezajistí a vyhoří mu kvůli závadám na komínu rodinný nebo bytový dům, nově hrozí až pětadvacetitisícová pokuta. Počítat by měli majitelé také s tím, že když jsou pojištěni a hasiči zjistí jako příčinu požáru závadu komína například vznícení sazí), budou mít s pojistnou událostí také problémy.

Potvrzení o revizi  si schovejte

Zatím kominík při čistění vystavil jen potvrzení. Od příštího roku novinkou je, že po kontrole od odborníka dostanete zprávu o kontrole. „Jednu kopii si nechává kominík, druhou dává zákazníkovi, kterého kontroloval. Slouží k tomu formulář, který je součástí nového předpisu. Pochopitelně je zpráva podrobnější než dosud platné potvrzení. Mělo by tu být uvedeno, jaký je stav spalinové cesty. Musí se tam objevit i případné závady podle závažnosti a neměl by zákonitě chybět ani termín, do kdy mají být závady odstraněny,“ připomněl Vlastimil Tříska.

Připustil, že jeho cechu od příštího roku přibude práce. Ale jak dodal, ti, kteří se o komíny starají, neměli by mít žádný problém sehnat kominíka na kontrolu.

Kontroly hasičů


Hasičský záchranný sbor „Královéhradeckého kraje provádí pouze kontroly právnických osob a podnikajících fyzických osob a jejich provozované činnosti. Jako v minulosti u nich budeme kontrolovat platnost a úplnost všech revizí, tedy i komínů a jejich stavu,“ uvedla mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková. Zákon neumožňuje hasičům provádět kontroly běžných občanů. Ale v případě požáru komínového tělesa může vyšetřovatel zjišťovat, v jakém stavu je majitel nemovitosti udržoval.

Kdo revize zajišťuje, v jakých případech:

Revizi spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a je zároveň: revizním technikem komínů, specialistou bezpečnosti práce – revizním technikem komínových systémů nebo revizním technikem spalinových cest.

Revize spalinové cesty provádí odborník v těchto případech:

a/před uvedením spalinové cesty do provozu, nebo po každé stavební úpravě komína,
b/ při změně druhu paliva připojeného na spotřebič,
c/ před výměnou nebo novou inastalací paliv,
d/ při komínovém požáru,
e/ při vzniku trhlin ve spalinové cestě a při vzniku podezření na výskyt trhlin.

Autor: Drahomíra Považanová

16.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů 13 500 Kč

Zpracovatelé ovoce, zeleniny a příbuzných produktů Kuchař/ka, pracovník v gastronomii, potravinářský specialista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Poličská 1365, Hlinsko a provozovny (Hlinsko - Poličská 1535, Horní Holetín 153) , Směnný režim: odpolední/noční., NÁPLŇ PRÁCE: Výroba mražených chlazených potravin a jídel. Hlavní činností pracovníka podle zařazení do pracovního týmu: vaření jídel, příprava základů, masa, dodělávání větších výrobních celků (mražení, chlazení) a další dle pokynů., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v Po-Pá od 8-18 hod.. Pracoviště: P z p merlin s.r.o ., Poličská, č.p. 1365, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: David Sajfr, +420 607 022 066.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník/ce na stavbách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Na Špici, Slatiňany, okres Chrudim. , NÁPLŇ PRÁCE: Fyzicky náročná práce, práce na lešení., POŽADAVKY: Čistý TR, praxe na stavbách výhodou., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pondělí a středu od 8,00 do 10,00 hod.. Pracoviště: Družstvo kp + s, 537 01 Chrudim 1. Informace: Vasyl Dzhuhan, +420 773 802 166.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 14 900 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností Koordinátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Obce Ležáků 840, dle zakázek v okrese Chrudim, POŽADAVKY: ŘP sk. B, ruský, maďarský, rumunský jazyk = výhodou, První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese. Pracoviště: Persomax s.r.o. - okres chrudim, Obce Ležáků, č.p. 840, 537 01 Chrudim 1. Informace: Yuriy Soymyk, +420 773 802 166.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 90 Kč

Obchodní zástupci obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Průmyslová 190, operativně cestování po Východních Čechách, Pracovní smlouva nejprve na jeden rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., NÁPLŇ PRÁCE: prodej - akce - jarmarky, obchodní zástupce, POŽADAVKY: ŘP sk. B - výhodou, výhoda praxe v prodeji, komunikativnost, spolehlivost, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: služební automobil, 5 - 10 % provize z prodeje, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v době od 8 - 18 hodin nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Bukovská s.r.o. - chrudim, Průmyslová, č.p. 190, 537 01 Chrudim 1. Informace: Tomáš Drášil, +420 776 101 213.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mirka Nováková, ředitelka MŠ Doubek.

Konec dusna ve školce. Rada odvolala ředitelku pro řadu vážných chyb

Krajský zastupitel oznámil na webu svoji rezignaci.

Zastupitel Podivínský, který na webu šíří lživé zprávy a hoaxy, rezignoval

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Selfie plné štěstí z výtahu. Je to kluk

Heřmanův Městec - Chlapeček nechtěl do porodnice počkat a záchranáři tak museli s maminkou porod zvládnout doma. Podařilo se na výbornou.

Kraj plánuje opravy silnic nižších tříd

Pardubický kraj – Rekonstrukce a opravy komunikací druhých a třetích tříd stojí Pardubický kraj každoročně desítky milionů korun.

Lživé informace a hoaxy šíří na webu i krajský zastupitel

Svitavy – Hoaxy, fake news, dezinformace. Ve virtuálním prostoru sociálních sítí, blogů a serverů zuří hybridní válka. Je to fakt, kterého si nejspíš nepovšiml jen málokdo. V poslední době se potyčky, v nichž proti sobě na obou stranách většinou stojí stejně nesmiřitelní nepřátelé, přenesly i do komunální politiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT