Vedení geoparku tak nyní dokončuje přípravy. Především se ladí detaily programu návštěvy. „Struktura lokalit je nastavená tak, aby se poskytlo co nejvíc informací z terénu a komisaři měli možnost vidět, že to, co jsme o sobě tvrdili, je pravda. Na jednotlivých zastávkách chceme ukázat také provázanost spolupráce geoparku s lidmi v geoparku, a to na úrovni obcí, měst, kraje, neziskových organizací i vědeckých institucí," vysvětluje Daniel Smutek, ředitel Vodních zdrojů Chrudim, které za geoparkem stojí.

Hodnotitelé se podívají například do revitalizovaného lomu v Brlohu, který se vyčistil za přispění obce Lom a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Dále navštíví Berlovu vápenku, muzeum ve Skutči, bránu do geoparku v Pasíčkách a sečskou přehradu.

„Vezmeme je také na Podhůru, aby viděli spolupráci geoparku s Městskými lesy Chrudim nebo do činného lomu ve Ctětíně, kde pořádáme exkurze. Chceme tak prokázat spolupráci i se soukromým sektorem," doplňuje geolog Jan Doucek.

Rozhodnutí o příjetí či nepřijetí do UNESCO se však vedení geoparku nedozví hned. Bude si muset počkat až do jara příštího roku.

„V druhé polovině září se uskuteční konference v Anglii, kde se bude rozhodovat o nových geoparcích. Rozhodnutí musí schválit komise UNESCO v Paříži. Ta se má sejít v listopadu. Certifikáty se pak předávají na další konferenci, která bude na jaře," popisuje administrativní postup Jan Doucek.