Ve východních Čechách se jim daří předat okolo 81 procent formulářů. Komisaři jich do pátku rozdali 476 090, celkem jich v obou krajích mají roznést 1,75 milionu kusů.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové nejsou v souvislosti s distribucí formulářů na východě Čech žádné větší problémy, i když komisaři se v některých případech setkali s negativní reakcí. „Lidé je odmítají, nechtějí se sčítat, někde je vyhazují v případě, že se o několik minut zpozdí,“ uvedla mluvčí. Komisaři zažívají i poměrně kuriózní věci, například jeden ze sčítacích formulářů sežral pes majitelky. Komisaři také lidem nabízejí pomoc s vyplněním a plánují si s těmito lidmi další návštěvu v jejich domácnosti. O tuto možnost mají zájem především starší lidé.

Regionální zmocněnkyně Českého statistického úřadu v Hradci Králové Věra Varmužová řekla, že především počátkem týdne se na statistiky v Hradci obraceli telefonicky lidé s dotazy ohledně sčítání. „Snažili jsme se jim na jejich dotazy odpovědět, případně jsme je odkázali na centrální telefonní linku,“ uvedla Varmužová.

Podle ní statistici v kraji nemají informace o počtu rozdaných letáků ani o případných problémech při roznášení, tyto věci řeší Česká pošta.

V Královéhradeckém kraji je podle informací z webu www.scitani.cz celkem 498 sčítacích komisařů. Nejvíce, 143, jich je na Hradecku, naopak nejméně, 71, na Rychnovsku. V Pardubickém kraji je 455 sčítacích komisařů. Nejvíce, 150, jich působí na Pardubicku, naopak nejméně na Svitavsku, kde jich je devět desítek.

Sčítání lidu domů a bytů se koná v České republice jednou za deset let. Letos je rozhodným okamžikem, ke kterému se sčítání uskuteční, půlnoc z 25. na 26. března. Předchozí sčítání se uskutečnilo v roce 2001. Podle zjištění statistiků tehdy v Královéhradeckém kraji žilo 550 724 lidí. V sousedním Pardubickém kraji žilo 508 281 lidí.

(zr, čtk)