Biologický odpad v podobě trávy, listí a větviček teď končí ve Slatiňanech ve sběrném dvoře, kde představuje až polovinu všeho odpadu. Město se proto rozhodlo vystavět vlastní kompostárnu, díky níž ušetří prostředky vynakládané za další ukládání bioodpadu na komunálních skládkách.

Kompostárna bude připravena k provozu do konce tohoto roku a lidé ji pak najdou v lokalitě za seníkem nad místní částí Škrovád. „Podle územního plánu jde o prostor určený pro zemědělskou prvovýrobu, takže se do něj kompostárna dobře hodí," poznamenal slatiňanský starosta Ivan Jeník.

Zbudování kompostárny o kapacitě 150 tun biologického odpadu přijde na přibližně 1,5 milionu korun. Město ale zaplatí ze svého jen asi 300 tisíc a zbývající peníze budou uhrazeny prostřednictvím evropské dotace.

K vybavení oplocené kompostárny bude patřit také drtička a traktor vybavený překopávačem odpadu. Vzniklý kompost bude město dodávat místnímu hřebčínu, který jej využije pro hnojení polností. „Kompost dodáme hřebčínu zdarma, protože podmínky dotace neumožňují jeho další prodej," vysvětlil slatiňanský starosta.

Město ani tak neprodělá, protože k obsluze kompostárny využije své zaměstnance údržby a ročně ušetří až několik desítek tisíc korun za zmiňované skládkování.