V úvahu připadá třeba Prosetín vzdálený 23 kilometrů od Chrudimi. Tamní starosta Michal Vychroň dává důraz na vyjádření názoru prosetínských obyvatel. Jeho argumenty týkající se kompostárny jsou jasné. „Při mém příchodu do zastupitelstva obce v roce 2018 jsme za likvidaci bio odpadu neplatili nic. O rok později už to bylo 300 korun za tunu a letos už je to 1000 korun,“ informoval starosta. Pokud by zastupitelstvo obce záměr schválilo, musí být podle Vychroně dodrženo, že nikdo z místních lidí nebude obtěžován zápachem a Prosetín nezatíží doprava odpadu nákladními auty.

Případná prosetínská kompostárna by měla mít kapacitu 1500 tun ročně. Nakládka, lis a hermeticky uzavřené kontejnery by vyšly asi na 17 milionů korun. Nyní se ohledně záměru rozpoutala veřejně transparentní diskuze, ve kterém mohou lidé vyjadřovat své názory. Už se objevily i ty negativní, ale vedení obce má vytipovaných několik lokalit, z nichž některá může obyvatelům vyhovovat.

Prosetín je zatím jedinou obcí v regionu, která na výzvu chrudimského starosty Františka Pilného zareagovala vstřícně. Případné výstavbě kompostárny nahrává i skutečnost, že obcí procházejí koleje, a tudíž by doprava bioodpadu nemusela zatěžovat silnice.

Chrudim se ale nemůže spoléhat na jedinou možnost. „V úvahu například připadá spolupráce s Pardubicemi a stavba společného zařízení v Semtíně. Tam by mohla být nejen kompostárna, ale i lis na odpad a další separační zařízení,“ vysvětlil Pilný. Dodal, že určitý potenciál vidí i v nevyužívaných zemědělských objektech na okrajích obcí, které by se v budoucnu mohly přeměnit v třídírny odpadů.