Ve 14 hodin akci uvede v Konferenčním sálu Hamzovy léčebny její ředitel Václav Volejník a od 14.35 hodin dojde na přednášku botanika Václava Větvičky nazvanou Tichý svět kůry. Poté bude následovat vysazení sbírkového stromu, na které naváže procházka parkem s Václavem Větvičkou. Na 17 hodinu bude ještě připraveno autorské čtení Václava Větvičky.

V rámci tradičního podzimního zavírání Hamzova parku a arboreta bude příchozím představen nový sbírkový strom. Je jím komule Davidova (Buddleja davidii), která přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly.

"V létě mnoho keřů nekvete a o to více pozornosti přiláká nejen barva a vůně rostliny, lidově nazývané letní šeřík. Častější lidový název je ovšem motýlí keř. Je to přirozené, neboť od začátku léta, kdy vykvétá, až do podzimu nese nápadné květy, které jsou voňavé nejenom pro nás, ale hlavně pro křídlatý hmyz, převážně motýly. A protože jsme ještě neměli mnoho možností seznámit se s množstvím motýlích druhů, vysadíme v Hamzově parku komule k nově zrekonstruovanému pavilónu pro rehabilitaci dětí," uvedla metodička arboreta Jana Zavřelová.

Komule Davidova (Buddleia Davidi) pochází z Číny. Je to 3 až 5 m vysoký keř, jehož větve vyrůstají šikmo vzhůru. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté, dlouhé 15–25 cm, hustě pilovité, na rubu jemně plstnaté. Vonné květy vyrůstají v hroznovitých květenstvích na letorostech s květenstvím dlouhým 10 až 25 cm. Kvete od července do října. Plodem je tobolka. Kvetou v barvách od bílé až po tmavě fialovou, některé kultivary jsou i ozdobné panašovaným listem. Rozkvetlý keř láká svou vůní hmyz, především motýly (v noci lišaje). Rod byl pojmenován na počest anglického duchovního a botanika Adama Buddlea.

Adam Buddle se narodil v roce 1662 v Deeping St James a anglickém hrabství Lincolnshire, zemřel roku 1715, byl pohřben v Holbornu. Anglický duchovní. Studoval v Cambridge, stal se duchovním a zajímal se rovněž o botaniku. Sbíral mechorosty a sestavil v roce 1708 novou anglickou flóru, kterou však nikdy nepublikoval – zachoval se však její rukopis.

Linné na jeho počest pojmenoval dřevinu Buddleja L., komule, Buddlejaceae (Scrophulariaceae), ačkoliv by správně mělo být psáno Buddleia. Linné nikdy nezměnil způsob psaní jména a podle pravidel priority publikace (nomenklatorického kódu) zůstane už navždy Buddleja.

"Nyní na podzim nově rozkvetla léčebna desítkami barevných informačních nápisů. Jde o konečný výsledek velkého grantu ve výši 150 tisíc korun z Pardubického kraje a dvou doplňujících grantů (životního prostředí Pardubického kraje a města Luže). Návštěvníci léčebny najdou přesné popisy u mnoha vzácných stromů, ale i u tzv. známých, kde se dozvědí vždy něco nového. Arboretum, poskočilo vpřed v kvalitě výchovy a vzdělávání svých návštěvníků i v kultuře informačních systémů tak, jak se na člena Unie botanických zahrad sluší," doplnila Jana Zavřelová.