V pátek ve 14 hodin se začne i na Chrudimsku rozhodovat o složení městských a obecních zastupitelstev. V pátek se volí do 22 hodin, v sobotu se volební místnosti otevřou od 8 do 14 hodin. Pak začne sčítání hlasů.

Na kandidátkách okresu se objevuje 3131 jmen. Největší část tvoří 1454 lidí na seznamech Nezávislých, proti tomuto údaji stojí třeba pětice „Pirátů“ či jediný kandidát SPR – RSČ.

Nejstaršími kandidáty jsou čtyřiaosmdesátiletý Pravdomil Černil na kandidátce KSČM v Seči a stejně starý Ladislav Hybner kandidující za KSČM v Úhřeticích.

Ještě před volbami byli čtyři kandidáti z různých příčin odvoláni. „Neshodl jsem se s vysílající stranou v důrazu programu na městská sportoviště, kterým osobně přikládám mnohem větší význam,“ uvedl třeba bezpartijní Aleš Louvar kandidující dříve ve Skutči za TOP 09 a Nezávislé.

Nejvíc volebních okrsků, devětadvacet, je v Chrudimi. Největší druhý okrsek tu čítá 1142 oprávněných voličů, v tom nejmenším, ve Vestci, je zapsáno pouhých 101 voličů.

A jak hlasují třeba pacienti v nemocnici? „Voličské průkazy nejsou zavedeny. Volit v nemocnici mohou jen ti, kteří jsou trvale hlášeni ve stejném okrsku, v jakém se nemocnice nachází. Jde tedy pouze o občany z šesti ulic 6. chrudimského okrsku,“ říká Eva Doležalová, vedoucí správního odboru MěÚ v Chrudimi.

CO VY NA TO: Je důležité jít k volbám?

Petr Jůn, 14 let
Určitě to důležité je. Myslím, že ti, kteří tam nepůjdou, potom nemají právo reptat. Naši volit půjdou, i moje sestra. Až mi bude osmnáct, jistě tuto možnost ovlivnit politiku nevypustím.


Tomáš Hrbek, 14 let
Jistě, je to důležité. Pokud člověk neprojeví svůj názor teď, nebude ho moci projevit ani později. Mí rodiče volit jdou a vy, čtenáři, se řiďte jejich příkladem!

Petra Linhartová, 14 let
Ano, kdo jiný by měl rozhodovat, kdo bude sedět na radnici, než voliči? Kdo zůstane doma, žádných změn nedosáhne. To je můj názor. K volbám je tedy podle mne určitě dobré jít.

Štěpánka Váňová, 14 let
Určitě důležité je jít k volbám, protože když nedáme své straně hlas, nemůžeme se zlobit, jak to dopadlo. Na každém hlasu záleží, protože může mnoho změnit.

(ron)